Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obok Krokusa wkrótce wyrośnie Galeria Serenada

Piotr Rąpalski
Galeria Serenada powstanie w okolicy parku wodnego, Multikina i Centrum Handlowego Krokus. Większość ze 170 sklepów będą stanowić butiki z odzieżą. Znajdzie się również miejsce na restauracje
Galeria Serenada powstanie w okolicy parku wodnego, Multikina i Centrum Handlowego Krokus. Większość ze 170 sklepów będą stanowić butiki z odzieżą. Znajdzie się również miejsce na restauracje
Inwestycje. Do 2016 roku w okolicy Prądnika Czerwonego ma powstać nowe centrum handlowe. Inwestor uważa, że w Krakowie jeszcze ciągle jest miejsce i zapotrzebowanie na takie obiekty

W Krakowie powstanie kolejna duża galeria handlowa - Serenada. Stanie między ulicami Bora-Komorowskiego i Dobrego Pasterza, obok Multikina i parku wodnego. Inwestor, którym jest międzynarodowa firma Mayland, rozpocznie budowę już we wrześniu. Galeria ma zostać otwarta za dwa lata.

Serenada będzie miała 42 tys. mkw. powierzchni handlowej. Na trzech poziomach znajdzie się około 170 sklepów. Będzie również sześciopoziomowy parking na 3280 miejsc postojowych. Serenada będzie również posiadała funkcje rozrywkowe i na pewno powstaną tam miejsca zabaw dla dzieci.

Zaczną po wakacjach
Serenada ma szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych centrów handlowo-rozrywkowych Krakowa.

- Prace budowlane planujemy rozpocząć tuż po wakacjach - zapowiada Maciej Kiełbicki, dyrektor zarządzający Mayland Real Estate. Inwestycja ma kosztować 140 mln euro i zakończy się w 2016 roku. Już 40 procent powierzchni handlowej jest wynajęte.

Będą miejsca pracy
Przewiduje się, że inwestycja przysporzy 2-3 tys. nowych miejsc pracy w mieście.

Urzędnicy w studium zagospodarowania przestrzennego dla całego Krakowa wyznaczyli miejsca pod centra handlowe raczej na obrzeżach miasta, np. przy trasie S7 lub autostradzie A4. W tym wypadku twierdzą, że galeria handlowa jest do przyjęcia. - Nie chcemy tak dużych sklepów w ścisłym centrum Krakowa, ale nie widzę przeciwwskazań dla kolejnego obiektu akurat w tym miejscu.

Obszar jest dobrze skomunikowany i galeria uzupełni istniejące już funkcje - podkreślała Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o tej inwestycji. Urzędnicy i radni miejscy nie dali już jednak zgody na kolejną galerię handlową w starym hotelu Cracovia.

Tuż obok miejsca, gdzie stanie Serenada, jest już Centrum Handlowe Krokus (z marketem Real o powierzchni 20 tysięcy mkw. i galerią handlową o powierzchni 8 tys. mkw.). Firma Mayland twierdzi jednak, że oba obiekty mogą współistnieć. Krokus to przede wszystkim duży market spożywczy i sklepy z akcesoriami domowymi. Serenada postawi natomiast na modę i butiki. Będzie miała tylko stosunkowo niewielkie delikatesy - sieci "Piotr i Paweł", pierwsze w naszym mieście.

Nowa droga i wiadukt
W zasięgu 15 minut jazdy samochodem od Serenady mieszka prawie pół miliona ludzi, czyli praktycznie cała lewobrzeżna część Krakowa. Strefa oddziaływania centrum obejmuje milion mieszkańców.

Dojazd do Serenady będzie ułatwiony dzięki nowemu bezkolizyjnemu węzłowi drogowemu. Powstanie wiadukt przy ulicy Bora-Komorowskiego, który ułatwi dojazd klientom z zachodu i wyjazd w kierunku Nowej Huty, a także usprawni ruch w okolicy.

Budowa wiaduktu rozpocznie się około marca 2015 r. i potrwa rok. Nowa droga otworzy też w okolicy teren pod budowę biurowców, które planują tu deweloperzy. Czy sąsiedzi inwestycji obawiają się jej?

- Właściciel nie będzie komentował tego tematu - mówi Katarzyna Najdzik przedstawicielka zarządcy CH Krokus.
Faktem jednak jest, że aglomeracja krakowska ma najniższy poziom nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową w Polsce - 260 mkw. na tysiąc mieszkańców (w Warszawie i Wrocławiu to ok. 420 mkw., w Trójmieście - 520 mkw.).

Symptom kryzysu?
Ostatnią galerię handlową w Krakowie otwarto w listopadzie 2013 roku. To Galeria Bronowice - najnowsze centrum handlowe w mieście, o powierzchni ok. 60 tys. mkw. Poza punktami handlowymi i restauracjami znajdują się tam również biblioteka czy lokale Akademii Sztuk Pięknych. Mimo początkowego zainteresowania ze strony mieszkańców, pojawiają się pierwsze symptomy braku klientów.

- Można zaobserwować, że ruch jest mniejszy niż w galeriach Krakowskiej czy Kazimierz. To odbija się na zarobkach sklepów. Zresztą parę już się zamknęło bądź rozważa taką możliwość. My dajemy sobie jeszcze czas - mówi pani Beata, kierowniczka jednego ze sklepów. Podobnego zdania jest szefowa jednego ze sklepów odzieżowych: - Na początku, kiedy otwarto galerię, ruch był zdecydowanie większy. Teraz jest gorzej.

Galerie w Krakowie
* Bonarka City Center - 93 tys. mkw., 242 sklepy, 3200 miejsc parkingowych (mp)
* Kraków Plaza - 31 tys. mkw., 117 sklepów, 1420 mp
* King-Square - 30 tys. mkw., około 100 sklepów i 500 mp
* Solvay Park - 13,8 tys. mkw., 55 sklepów, 320 mp
* Galeria Krakowska - 60 tys. mkw., 270 sklepów, 1400 mp
* Park Handlowy Zakopianka - 58 tys. mkw., 86 sklepów, 2200 mp
* Galeria Kazimierz - 38 tys. mkw., 160 sklepów, 1800 mp
* Centrum Handlowe Czyżyny - 32 tys. mkw., 73 sklepy, 860 mp
* Centrum Handlowe Krokus - 30 tys. mkw., 55 sklepów, 1224 mp
* Galeria Bronowice - 60 tys. mkw., 160 sklepów, 2800 mp

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski