Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyzyskiwani na telefon

Marcin Banasik
Część pracodawców próbuje obniżyć koszty pracy na wszelkie sposoby
Część pracodawców próbuje obniżyć koszty pracy na wszelkie sposoby Fot. Piotr Krzyżanowski
Praca. Niektórzy przedsiębiorcy wpadli na nowy pomysł, jak oszczędzać na pracownikach.

Proponują zatrudnienie na umowie cywilnoprawnej, ale nie gwarantują, że będzie ona wykonywana codziennie. Pracownik ma być wzywany do firmy tylko wtedy, kiedy będzie potrzebny. Jednak cały czas musi być dostępny dla pracodawcy.

Takie przypadki zatrudnienia ujawnił właśnie Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. – Na __taką formę pracy natrafiliśmy podczas kontroli zakładów produkcyjnych – mówi Michał Podsiedlik, rzecznik OIP w Katowicach. Urzędnik informuje jednak, że zatrudnienie na takich warunkach jest zgodne z prawem. – Nie ma określonego miejsca i czasu wykonywania pracy, a takie zasady zatrudnienia mieszczą się w __definicji umowy cywilnoprawnej – wyjaśnia Podsiedlik.

Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych bardzo krytycznie odnosi się do nowego pomysłu biznesmenów. – _Cześć pracodawców na wszelkie sposoby próbuje wyzyskać pracownika i obniżyć koszty pracy. Ich innowacyjność i przedsiębiorczość polega jednak wyłącznie na szukaniu nowych sposobów osłabienia pozycji zatrudnionych – _mówi Szumlewicz. Ekspert OPZZ podkreśla, że takie praktyki są dowodem samowoli niektórych przedsiębiorców.

Inspiracją dla polskich pracodawców są w tym przypadku firmy zachodnie. W Wielkiej Brytanii na podobnych kontraktach jest zatrudnionych co najmniej 250 tys. osób. (a nieoficjalnie nawet milion).

Szumlewicz przypomina jednak, że w rozwiniętych krajach zachodnich związki zawodowe są o wiele silniejsze niż w Polsce, koszty pracy znacznie wyższe, rynek pracy mniej elastyczny i bardziej stabilny. – Mimo to, a może dzięki temu, poziom bezrobocia jest niższy, natomiast wydajność pracy wyższa. Rozwój gospodarczy nie wiąże się tam z obniżką płac i spadkiem stabilności zatrudnienia, ale ze wzrostem innowacyjności przedsiębiorstw i poprawą warunków pracy – twierdzi Szumlewicz.

Obecnie taka forma zatrudnienia dotyczy umów cywilnoprawnych. Niewykluczone jednak, że pracodawcy będą postulować jej wprowadzenie do kodeksu pracy.

Takie próby były już podejmowane. W 2012 r. Konfederacja Lewiatan, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców, zaproponowała senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej wprowadzenie do kodeksu pracy tzw. umowy o pracę dorywczą. Według tego projektu pracownik zobowiązywałby się do pracy przez określony czas każdego miesiąca, maksymalnie 5 dni, za wynagrodzeniem nie wyższym niż połowa płacy minimalnej.

– _Jeśli umowa miałaby wejść w życie, trzeba byłoby zwrócić uwagę m.in. na to, czy osobie zatrudnionej przysługują wszystkie uprawnienia wynikające z Kodeksu pracy, takie jak: ubezpieczenie czy zasiłek po stracie zatrudnienia _– twierdzi Grażyna Spytek--Bandurska z Lewiatana.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski