Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedopasowanie

Zbigniew Bartuś
KWADRATURA KULI. Nie mam pojęcia, co siedzi w sercach młodych Małopolan, ale wiem, co świta w ich umysłach. Tak mi się wydaje po lekturze arcyciekawego opracowania Kingi Krasoń-Pilch z Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju.

Autorka przepytała reprezentatywną grupę uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich powiatów naszego regionu o plany i aspiracje zawodowe.

Wbrew stereotypom o skrajnym materializmie pokolenia Y (a właściwie już Z) okazuje się, że większości młodych nie chodzi o kasę, a w każdym razie nie na pierwszym miejscu.

Dla 83 proc. najważniejsza (a dla 99,3 proc. ważna) jest „pewność zatrudnienia i korzystna forma umowy”. Na drugiej pozycji (64,3 proc. wskazań) znalazła się „możliwość godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym”. Wysokie zarobki tylko o włos wyprzedziły „możliwość rozwoju zainteresowań”.

Jak ma się do tego nasza (mało)polska rzeczywistość? Anna Majerek z Okręgowej Inspekcji Pracy powiedziała niedawno, że etat w przypadku młodych stał się dzisiaj rarytasem. Standardem jest praca tymczasowa na umowie śmieciowej. Czyli z „pewności zatrudnienia” nici.

Możliwość godzenia pracy z rodziną? Też nici! Według Eurofoundu i OECD, należymy do najbardziej zapracowanych mieszkańców globu, ba, coraz rzadziej korzystamy z urlopów. Czemu? Bo ich na śmieciówkach po prostu nie ma. Wysokie zarobki? Większość pracodawców buntuje się przeciwko wprowadzeniu płacy minimalnej za godzinę – rzędu 10 zł brutto. Broniący ich politycy twierdzą, że Polska stałaby się wtedy niekonkurencyjna, bo wzrosłyby koszty pracy.

Najniższe koszty pracy mieliśmy w Polsce za czasów niemieckiej okupacji – pracodawcy z III Rzeszy korzystali wtedy z niewolniczej pracy więźniów obozów koncentracyjnych. Może tak powinno być? Okiem wielu, Polska zbliża się do tego „ideału”(polecam wywiad z inspektorem pracy w najbliższy piątek).

Trudno o kraj bardziej niedopasowany do oczekiwań młodych niż III RP. Wyjścia są dwa: albo młodzi nadal będą wyjeżdżać do krajów lepiej dopasowanych, albo wezmą tę naszą Polskę w swoje ręce – i dopasują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski