Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzono miejsce pamięci na Zabłociu. Polegli piloci zostali uczczeni

Marcin Warszawski
Bulwar Lotników Alianckich to deptak nad Wisłą od strony Zabłocia
Bulwar Lotników Alianckich to deptak nad Wisłą od strony Zabłocia FOT. ANNA KACZMARZ
Podgórze. Radni zdecydowali, że miejsce katastrofy brytyjskiego samolotu z 1944 roku otrzyma nazwę bulwaru Lotników Alianckich.

Takiego poparcia ze strony władz miasta dawno nie miała jakakolwiek inicjatywa społeczna. Krakowscy radni jednogłośnie zdecydowali bowiem, że należy uczcić pamięć wydarzeń sprzed 70 lat.

To właśnie w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku na Zabłociu rozbił się samolot dalekiego zasięgu B-24 Liberator, z którego załogi zdołał uratować się tylko jeden lotnik. Katastrofa miała miejsce na podgórskim brzegu Wisły pomiędzy mostem kolejowym a mostem Kotlarskim. Samolot wracał znad Warszawy, gdzie dostarczał powstańcom broń i amunicję.

– Nadanie bulwarowi na Zabłociu imienia Lotników Alianckich to finał starań polskich i alianckich środowisk lotniczych o uhonorowanie alianckich lotników pomagających Polakom – stwierdził Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Z inicjatywą nazwania bulwaru wystąpiło Stowarzyszenie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, a wsparły je Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenie Podgórze.pl, przewodniczący Dzielnic XIII Podgórze, III Prądnik Czerwony i XIV Czyżyny oraz propagatorzy historii krakowskiego lotnictwa, dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, Robert Springwald i Mateusz Drożdż.

„Nazwanie tej konkretnej części Zabłocia (...) bulwarem Lotników Alianckich odda w piękny sposób hołd wszystkim poległym nad Krakowem, Małopolską i Polską lotnikom alianckim. W czasie wojny nieśli oni ludziom w okupowanej Polsce nadzieję na wyzwolenie, a żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego wymierną pomoc materialną” czytamy w liście Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Idea upamiętnienia alianckich lotników pojawiła się już w 2008 roku wraz z planami rewitalizacji Zabłocia.

– To pierwszy krok w tworzeniu unikatowego miejsca pamięci oraz szansa na przypomnienie, jak ważną rolę w naszej historii odegrali sojusznicy – uważa dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej. Zwraca uwagę, że na cmentarzu Rako­wickim, w jego wojskowej części, spoczywa 128 lotników alianckich. – Podniebna walka o wolność to nie tylko Bitwa o Anglię. Także na całym małopolskim niebie toczyły się zacięte walki, w których wielu dzielnych lotników straciło życie – zaznacza Wielgus.

Inicjatorzy nazwania miejsca katastrofy samolotu bulwarem Lotników Alianckich przypominają także o idei budowy pomnika w tym miejscu. Na razie nie ma jednak środków na ten monument. – Ważne, że chociaż pamiątkowa tablica zostanie odsłonięta w tym miejscu w 70. rocznicę zestrzelenia alianckiego samolotu – powiedział Mateusz Drożdż z Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski