Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel pod ulicą Konopnickiej wkrótce otwarty

Piotr Drabik
Przejście podziemne zamknięto cztery lata temu. Tak wyglądało jeszcze kilka miesięcy temu.
Przejście podziemne zamknięto cztery lata temu. Tak wyglądało jeszcze kilka miesięcy temu. FOT. ANNA KACZMARZ
Dębniki. Do końca sierpnia mają zakończyć się prace modernizacyjne zaniedbanego przejścia podziemnego. Całkowity koszt inwestycji to aż 1,4 miliona złotych.

Okolice zamkniętego w 2010 r. tunelu, łączącego ulicę Barską z Bulwarem Wołyńskim, są teraz wielkim placem budowy.Trwa właśnie modernizacja przejścia podziemnego pod ulicą Marii Konopnickiej, który ma być ważną częścią budowanej w sąsiedztwie zajezdni autobusowej.

– Prace modernizacyjne przebiegają bez opóźnień, przejście zostało uprzątnięte, a obecnie na ścianach montowane są okładziny – informuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Przed zamknięciem tunel gęsto był pokryty graffiti, dlatego ponadto jego ściany zostaną pokrytą farbą ułatwiającą zmywanie niechcianych napisów.

Poza przejściem, do dyspozycji mieszkańców zostanie oddana toaleta, na kierowców MPK czeka punkt sanitarny i pomieszczenia socjalne. Początkowo, w planach brano również pod uwagę udostępnienie powierzchni dla ajentów, ale przez niskie zainteresowanie tą lokalizacją władze zmieniły zdanie.

– Dziękujemy ZIKIT-owi, że po ponad 4 latach oczekiwania w końcu wyremontowane zostanie to przejście – nie ukrywa radości Krzysztof Gacek, radny dzielnicy Dębniki. Wcześniej, nowe życie w zaniedbany tunel miał tchnąć jeden z prywatnych inwestorów.

– Jego oferta została wycofana z przyczyn formalnych, a miasto bardzo długo zwlekało z rozpoczęciem remontu – dodaje Gacek. Radny, który ostatnio osobiście odwiedził plac budowy, jest zadowolony z już poczynionych postępów.

– Remont przejścia ma się zakończyć do końca sierpnia, wtedy również zostanie ono oddane do użytku mieszkańców – potwierdził Gacek.

Ponowne otwarcie, niedostępnego przez ostatnie lata przejścia, ułatwi codzienne życie nie tylko okolicznym lokatorom. – Mieszkam pod Wawelem, ale pracuję po drugiej stronie Wisły. Zamknięty tunel jest dla mnie dużym utrudnieniem, ponieważ muszę obchodzić go dookoła – podkreśla Justyna.

Całkowity koszt inwestycji to aż 1,4 miliona złotych. – W tej kwocie mieści się szeroki zakres robót – od uprzątnięcia terenu, po przystosowanie go do modernizacji czy wstawienie ścianek działowych – dodaje Michał Pyclik.

Przeznaczenia takiej kwoty na remont podziemnego przejścia nie rozumie Piotr Rutkiewicz, który od 14 lat mieszka w Dębnikach. – Te pieniądze można było zdecydowanie lepiej wydać na przykład na parkingi przy okolicznych blokach – dodaje.

Jego zdaniem, w ostatnich latach przed zamknięciem tunel był rzadko uczęszczany ze względu na oddalenie od głównych szlaków komunikacyjnych i z obawy przez napaścią chuliganów. – To przejście powinno być otwierane tylko przy okazji wydarzeń okolicznościowych oraz w okresie letnim – uważa Rutkiewicz.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski