Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostrzegli duże rodziny

Barbara Ciryt
Para prezydencka z szefami gmin, które wprowadziły swoje Karty Dużej Rodziny (m.in. wójt Iwanowic Zbigniew Grzyb - drugi z lewej) oraz przedstawiciele firm i instytucji honorujących te karty
Para prezydencka z szefami gmin, które wprowadziły swoje Karty Dużej Rodziny (m.in. wójt Iwanowic Zbigniew Grzyb - drugi z lewej) oraz przedstawiciele firm i instytucji honorujących te karty Wojciech Grzędziński, Kancelaria Prezydenta RP
Powiat. Dotąd tylko w gminie Iwanowice wielodzietne rodziny korzystały z ulg. W Skawinie część radnych próbowała je wprowadzić, ale większość odrzuciła propozycję. Teraz to się zmieni, bo prezydent nałożył na gminy taki obowiązek.

W Iwanowicach rodziny wielodzietne już zimą korzystały z bezpłatnego wejścia np. na lodowisko, miały bezpłatny wstęp do instytucji kultury. Do ulg uprawnia je Karta Dużej Rodziny. W powiecie krakowskim była to jedyna gmina, która z własnej woli wprowadziła tę kartę.

- Ten lokalny dokument ma nie tylko zwiększać wskazanym rodzinom dostęp do płatnych dóbr sportowych i kulturalnych, ale także umacniać rodziny. Powstał także w celu poprawy warunków materialnych oraz po to, by kształtować pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych - mówi Zbigniew Grzyb, wójt Iwanowic. Tak argumentował też wniosek o wprowadzenie przed rokiem karty w swojej gminie.

Teraz podobna Karta Dużej Rodziny będzie obowiązywała we wszystkich gminach. Rodziny wychowujące troje lub więcej dzieci będą mogły liczyć na zniżki w opłatach za usługi oraz bilety na wydarzenia kulturalne lub atrakcje sportowe oferowane przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Podstawa do zastosowania tych ulg będzie ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Jej wydawanie zainicjowali Bronisław Komorowski, prezydent RP i Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Wielodzietne rodziny będą mogły się zgłaszać po karty do gminnych ośrodków pomocy społecznej.

W podkrakowskich gminach takich rodzin jest po 100 do 200. - Zgodnie z zaleceniem wprowadzamy Karty Dużej Rodziny. W ośrodku pomocy społecznej już kilka osób o nie pytało. Nie myśleliśmy natomiast, by je rozszerzać o dodatkowe gminne ulgi, chociaż dla wielodzietnych rodzin, bez względu na tę kartę, zastosowaliśmy zniżki np. w opłatach za wywóz śmieci - wskazuje Bogusław Król, wójt Zielonek.

Wcześniej, nim prezydent zobowiązał gminy do stosowaniu zniżek wobec dużych rodzin, kartę gminną planowała wprowadzić grupa skawińskich radnych. Uchwałę w tej sprawie przygotował radny Norbert Rzepisko. - Rok temu mówiliśmy na sesjach o potrzebie takiego wsparcia rodzin wielodzietnych.

Chcieliśmy, żeby miały one łatwiejsze wejścia do placówek kultury i sportu na terenie naszej gminy, żeby rozmawiać z przedstawicielami placowej handlowych o zniżkach przy zakupach, czy korzystaniu z przejazdów po naszej gminie. Niestety, nasza propozycja nie została przyjęta pozytywnie - mówi Rzepisko i dodaje, że zaledwie kilka miesięcy później pojawiło się zobowiązanie do przyjęcia ogólnopolskiej karty.

Tymczasem wójt gminy Iwanowice - za gest dostrzeżenia dużych rodzin - odebrał w Warszawie podziękowania od prezydenta oraz ministra pracy i polityki społecznej, za to, że bez nakazów zechcieli wesprzeć rodziny wychowujące więcej niż troje dzieci. Prezydent mówił, że kolejnym krokiem w sprawie dużych rodzin powinny być zmiany w systemie podatkowym, preferujące tych, którzy płacąc podatki na rzecz społeczeństwa, dźwigając ciężar odpowiedzialności za większą rodzinę.

- W krótkiej rozmowie ze mną prezydent podkreślał, że liczy się gest i chęć pomocy. Podpowiedział, żeby rozważyć zwolnienie dzieci z dużych rodzin z dodatkowych opłat za przedszkole, porozmawiać z przewoźnikami, by uczniowie z tych rodzin dojeżdżając do szkół w Krakowie byli zwolnieni z zakupu biletu. Proponował , by zachęcać handlowców do wprowadzenia rabatów przy zakupach, zwłaszcza produktów żywnościowych. Obiecałem, że wyjdę z taką inicjatywą - mówi Zbigniew Grzyb.

Karta Dużej Rodziny
Przyznawana jest rodzinie utrzymującej troje i więcej dzieci, rodzinom zastępczym, rodzinnym domom dziecka. Dzieci korzystają z niej do 18 lub 25 lat, jeśli się uczą, a rodzice - dożywotnio. Wydawana jest też niepełnosprawnym. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek w gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski