Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdwojona prawa strona

Julita Majewska
Edward Czesak (z lewej) nie chce poprzeć kandydatury na prezydenta Józefa Rojka z Solidarnej Polski
Edward Czesak (z lewej) nie chce poprzeć kandydatury na prezydenta Józefa Rojka z Solidarnej Polski Andrzej Skórka
Tarnów. Prawica wystawi na prezydenta miasta co najmniej dwóch kandydatów, ponieważ Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski nie widzi w roli prezydenta nikogo poza Józefem Rojkiem z Solidarnej Polski. Tymczasem PiS ma już innego faworyta - Kazimierza Koprowskiego

Od poniedziałku Kazimierz Koprowski jest oficjalnym kandydatem PiS na prezydenta Tarnowa. Decyzję w tej sprawie podjął Edward Czesak, który kilka dni wcześniej został pełnomocnikiem partii w tarnowskim okręgu wyborczym.

Dla niektórych to decyzja zaskakująca. Inni dodają, że był to ruch wyprzedzający w kontekście rozmów na temat zjednoczenia prawicy, którym patronuje PiS. Miał zablokować Józefa Rojka, którego rozważano jako wspólnego kandydata PiS oraz Solidarnej Polski do rządzenia miastem. Wszystko wskazuje na to, że prawica w Tarnowie wystawi co najmniej dwóch kandydatów: Kazimierza Koprowskiego oraz Józefa Rojka.

- Nie zamierzamy popierać nikogo innego. Uważam, że tak doświadczony polityk i były prezydent miasta - Józef Rojek - jest najlepszym kandydatem na to stanowisko. Jeśli dojdzie do podpisania porozumienia, mam nadzieję, że PiS poprze tę kandydaturę - mówi Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski.

Biorąc pod uwagę fakt, że oficjalna prezentacja kandydata PiS już się odbyła, trudno przypuszczać, że tarnowskie struktury partii mogą zmienić decyzję. Choć nawet w samym PiS kandydatura Koprowskiego ma wielu oponentów. - To słaby kandydat, mało rozpoznawalny, bez charyzmy. Na pewno nie jest w stanie skutecznie powalczyć z Romanem Ciepielą z PO.

Myślę, że powinniśmy postawić na Józefa Rojka, który przecież przez wiele lat był związany z Prawem i Sprawiedliwością. Wtedy mielibyśmy duże szanse, żeby powalczyć o fotel prezydenta. Inna kandydatura to błąd - mówi anonimowo osoba związana z PiS.

Swojego zadowolenia z takiej sytuacji nie kryją zwolennicy Platformy Obywatelskiej. Dla środowiska PO Koprowski to znacznie łatwiejszy do pokonania przeciwnik, niż Rojek. Ale ruchów konkurencji nie chce specjalnie komentować Roman Ciepiela. - To godny przeciwnik w wyborach - mówi krótko.

Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, Koprowskiego poprze prawdopodobnie Polska Razem Jarosława Gowina, której znacznie bliżej do Jarosława Kaczyńskiego, niż Solidarnej Polsce Ziobry.

Ceną mogą być miejsca na liście do rady miejskiej. Kandydata PiS może poprzeć także stowarzyszenie Prawy Tarnów, z którego wywodzi się zresztą sam Józef Rojek.

Ostateczną decyzję w sprawie kandydata na prezydenta Tarnowa i tak podejmie sam Jarosław Kaczyński, który wybór Edwarda Czesaka musi zaakceptować.

Rywale w wyborach
Roman Ciepiela (PO)
* Swój start już ogłosił, ale nie ma jeszcze oficjalnego poparcia Platformy. Nieoficjalnie wiemy, że w PO decyzja w jego sprawie jednak zapadła. Będzie liderem tarnowskiej listy.

Jakub Kwaśny (SLD)
* O fotel prezydenta Tarnowa będzie się ubiegał po raz drugi. Liczy na lepszy wynik niż cztery lata temu. Wtedy zdobył ponad 8 proc. głosów.

Stanisław Sorys (PSL)
* Polskie Stronnictwo Ludowe po raz pierwszy wystawi samodzielną listę do rady miejskiej w Tarnowie. Jej lider ma zapewnić reprezentację w samorządzie miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski