Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielenicka Orkiestra Dęta "Sygnał" gra od 65 lat

(ALG)
Orkiestra Dęta "Sygnał" w sierpniu 2010 roku
Orkiestra Dęta "Sygnał" w sierpniu 2010 roku Archiwum
Jubileusz. Chociaż zespół nieuchronnie zbliża się do osiągnięcia wieku emerytalnego, nikt nie myśli od odstawieniu instrumentów. Jubileuszowy koncert pokazał, że orkiestra wciąż jest w dobrej formie.

W dobrej, to nie znaczy, że w życiowej. Czesław Chećko, który kieruje "Sygnałem" od 17 lat przypomina, że gdy w październiku 2003 roku zagrali papieżowi Janowi Pawłowi II na placu Św. Piotra w Rzymie, koncert trwał ponad półtorej godziny. - I żaden utwór się nie powtórzył. Przed wyjazdem była ogromna mobilizacja. Nawet w dni powszednie ćwiczyli. Każdy się starał, bo wiedział, że jeżeli nie przyjdzie na próbę, to nie ma z czym jechać - mówi.

Tamten koncert był jednym z najważniejszych wydarzeń w 65-letniej historii orkiestry. Choć nie po raz pierwszy zagrali wtedy dla papieża. Ojciec Święty miał okazję ich posłuchać jeszcze w 1983 roku w Częstochowie. Orkiestra towarzyszyła wtedy uroczystości koronacji Obrazu Matki Boskiej Zielenickiej.

W tamtym częstochowskim koncercie brał jeszcze udział Piotr Wcisło, legenda zespołu. - kapelmistrz (przez prawie 45 lat!), trębacz, kompozytor związany z orkiestrą od 1952 roku do śmierci w 2008 roku. Choć nie miał muzycznego wykształcenia, był bardzo zdolnym samoukiem. Jego utwory, głównie marsze, do dzisiaj wykonuje nie tylko orkiestra zielenicka, ale też zespoły z najbliższej okolicy, z którymi współpracował.

"Sygnał" powstał w 1949 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza zielenickiej parafii ks. Jana Książka. Rolę nauczyciela muzyki wziął na siebie organista Jan Musiał. W skład pierwszego komitetu organizacyjnego weszli Franciszek Słowiński (pierwszy prezes), Leon Banasiak, Stanisław Piątek, Piotr Wcisło, Stanisław Zębala, Władysław Nawrot, Piotr Łój, Franciszek Tulej, Czesław Węgiel i Józef Natkaniec. Głównym zadaniem komitetu była organizacja zbiórek pieniędzy, za które kupowano pierwsze instrumenty. - Dzisiaj nie mamy z tym problemów. Na wyposażenie w instrumenty, umundurowanie, nie możemy narzekać - podkreśla Czesław Chećko.

Od 2008 roku o sprawy organizacyjne dba stowarzyszenie, którym kieruje prezes Andrzej Król, a pomagają mu Włodzimierz Cyganek, Marek Słowiński, Tomasz Wróbel, Karolina Tondos i Jarosław Skiba. Prezesem honorowym orkiestry jest Piotr Janczyk.

- Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury, z Urzędu Marszałkowskiego oraz od sponsorów, zakupiono nowe umundurowanie, wymieniono stare wysłużone instrumenty na nowe - przypomina Marek Słowiński.

Orkiestra cały czas prowadzi nabór nowych członków. Najnowsze nabytki to Patrycja Woźniak i Tomasz Cyganek. Wprawdzie Czesław Chećko przyznaje, że młodzież z Zielenic coraz trudniej namówić do gry, to następcy już rosną w Szkole Muzycznej w Pałecznicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski