Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za leki nadal będziemy przepłacać

Dorota Stec-Fus
Fot. Andrzej Banaś
Zdrowie. Rządowa nowelizacja ustawy refundacyjnej przysporzy oszczędności tylko budżetowi. Wnioski pacjentów i ekspertów trafiły do kosza.

Pilna zmiana przepisów jest koniecznością. Współpłacenie Polaków za leki – jak wyliczyła mo­ni­torująca rynek farmaceutyczny firma IMS Health – wynosi aż 42 procent! Wynik ten, stawiający nas w niechlubnej europejskiej czołówce, oznacza też, że części chorych na wykup leków nie stać.

– Ustawa refundacyjna sprawiła, że z listy leków dofinansowywanych przez NFZ wypadło wiele preparatów. Zlikwidowała też rabaty i upusty – mówi Ewa Borek, przewodnicząca Fundacji My Pacjenci, walczącej o obniżenie poziomu dopłat do leków. Jakby tego było mało, aż 12,2 proc. recept z lekami refundowanymi wystawianych jest na pełną płatność. – Dzieje się tak dlatego, że blisko połowa lekarzy nie podpisała z Funduszem umów na wystawianie leków refundowanych z powodu grożących im, absurdalnych restrykcji przewidzianych tą ustawą – tłumaczy Ewa Borek.

O konieczności pilnych zmian w systemie refundacji mówią eksperci. Leszek Borkowski, farmakolog, prof. w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, podkreśla, że zaledwie 7,8 proc. leków dopuszczonych do obrotu można uznać za refundowane. Choć oficjalnie resort zdrowia podaje, że na wykazach znajduje się 3805 preparatów , to – zdaniem profesora – faktycznie jest ich tylko 1175. Pozostałe pozycje to zamienniki.

Kiedy zatem rząd zapowiedział nowelizację tej budzącej wyjątkowe kontrowersje ustawy, organizacje pacjentów i eks­perci zgłosili do jej projektu szereg żmudnie opracowywanych wniosków. Niestety, tylko nieliczne zostały uwzględnione.

– Okazuje się, że głównym celem noweli jest zagwarantowanie oszczędności dla budżetu, natomiast interes pacjenta projekt pomija – mówi rozczarowana Ewa Borek.

Fundacja My Pacjenci domaga się m.in. wprowadzenia obowiązku monitorowania kwot wydawanych przez pacjentów na leki pełnopłatne. Chce także, by resort zdrowia zorganizował infolinię, gdzie wszyscy mogliby zgłaszać problemy dotyczące braku leków, ale też uzyskać informacje, gdzie poszukiwany preparat jest dostępny.

– Wnioskujemy także o to, by skład Rady Przejrzystości i Komisji Ekonomicznej, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące leków refundowanych, został poszerzony o organizacje pacjentów. Przy tak dużym poziomie współpła­cenia ich nieobecność w tych gremiach jest niesprawiedliwością społeczną – komentuje Ewa Borek.

Dzięki dotychczasowej ustawie refundacyjnej NFZ za­oszczędził, kosztem ubezpieczonych, olbrzymie sumy. W 2012 roku była to kwota 1,3 mld zł, w minionym – 1,7 mld zł. Obrońcy ustawy przekonywali, że oszczędności będą spożytkowane na dofinansowanie badań klinicznych oraz zmniejszenie skali dopłat pacjentów do leków.

Nic takiego jednak nie nastąpiło, a pieniądze te, zdaniem naszych rozmówców, zostały przeznaczone na zapłatę nadwy­konań w szpitalach. I z tym zgodzić się nie mogą. Podkreślają, że nieetyczne jest kierowanie zaoszczędzonych na pacjentach funduszy do niewydolnego i niereformowanego systemu świadczeń zdrowotnych. Chcą, by w noweli wpisano zasadę, że informacja o oszczędnościach w wydatkach na leki i ich przeznaczeniu będzie publicznie dostępna.

Centralę NFZ spytaliśmy o wysokość zaoszczędzonych na lekach kwot i celu, na jaki zostały przeznaczone. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Projekt nowej ustawy refun­dacyjnej jest już w Sejmie. Walczący o interes chorych nie składają broni i zapowiada się ostra batalia. Fundacja My Pacjenci przedstawi posłom wyniki prowadzonych prze nią konsultacji społecznych.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski