Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idź na zielony spacer po uroczysku w Rząsce

Anna Agaciak
Akcja. W ten weekend w ramach „Zielonych spacerów po Krakowie” Fundacja Rozwoju Gmin Polskich zaprasza krakowian na Sikornik i do Rząski. Udział w wyprawie jest bezpłatny.

Trwa piąta już edycja przyrodniczych spacerów po stolicy Małopolski. Projekt polega na przeprowadzeniu cyklu 20 weekendowych spotkań po wartościowych i cennych przyrodniczo terenach (m.in. obszary Natury 2000, rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne).

Głównym celem przedsięwzięcia jest ukazanie krakowianom nieznanego świata przyrody, w tym unikatowych gatunków roślin i zwierząt i uświadomienie uczestnikom zagrożeń środowiska naturalnego. Spacery prowadzą biolodzy, ornitolodzy i zoolodzy.

Sikornik

Jutro prowadzący spacer przyrodnik Kamil Kulpiński zaprasza chętnych do poznania tajemnic alei Waszyngtona i Si­kor­nika. Miejscem zbiórki o godz. 9 będzie pętla tramwajowa na Salwatorze, przy ulicy Kościuszki. Dojeżdżają tu linie tramwajowe nr 1, 2 i 6.

Aleja Jerzego Waszyngtona, o długości 1,1 kilometra, stanowi jeden z zabytków Krakowa i jest obsadzona drzewami, z których 31 to pomniki przyrody. Aleja prowadzi od osiedla Salwator do kopca Kościuszki.

Rosną tu klony zwyczajne (8 z nich jest pomnikami przyrody), jesiony wyniosłe (12 to pomniki przyrody), kasztanowce białe i lipy drobnolistne. Po północnej stronie alei, na stoku wzgórza, znajduje się kilka stanowisk archeologicznych.

Wzgórze, na które dojdziemy podczas sobotniego spaceru, to Sikornik, znajdujący się 333 metry nad poziomem morza. Jego północno-zachodnie strome stoki porośnięte są lasem liściastym. Rzeźba terenu jest tu bardzo urozmaicona. Można tu podziwiać malownicze wąwozy i parowy. Najbardziej znany jest wąwóz Lisie Jamy. Na zboczach doskonale widać odsłonięcia jurajskich skałek wapiennych.

Uroczysko w Rząsce

W niedzielę odbędzie się natomiast wycieczka do użytku ekologicznego „Uroczysko w Rząs­ce”. Także i ten spacer poprowadzi Kamil Kulpiński. Czeka na uczestników o godz. 9.30 na pętli autobusowej w Myd­lnikach, przy ul. Balickiej. (Dojeżdżają tu linie autobusowe: 139, 208, 218, 226 i 439).

Uroczysko Rząska jest położone częściowo na terenie Krakowa, a częściowo w gminie Zabierzów i zajmuje powierzchnię około 59 hektarów.

Głównym zadaniem tego użytku jest ochrona fiołka bagiennego – gatunku wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin w kategorii „zagrożony wyginięciem”. Jest to jedno z dwóch stanowisk tej rośliny w Polsce. Ponadto użytek chroni pozostałości ekosystemów leśnych (zbiorowiska łęgu olszowego), wodnych cieków mających swój początek na południowo-zachodnim stoku Pasternika i po­zostałości dawnych stawów dworskich.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski