Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków - mój dom. Oto nasi laureaci! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Konkurs "Kraków - mój dom" rozstrzygnięty. Zakończył się kolejny konkurs architektoniczny "Kraków - mój dom". Redakcja "Dziennika Polskiego" organizuje go z krakowskim magistratem, by przeciwstawić się bylejakości w zabudowie miasta. Nagradzane są obiekty, które można postawić za wzór

Nasi Czytelnicy wspólnie z kapitułą konkursu "Kraków - mój dom" wybrali jego laureatów.

- Ideą konkursu jest dbanie o to, by Kraków stawał się coraz piękniejszy. W pewnym stopniu ten cel jest spełniony dzięki wam - zwracał się do inwestorów, projektantów i wykonawców prac w nagrodzonych obiektach prof. Witold Cęckiewicz, przewodniczący kapituły.

W kategorii architektura mieszkaniowa wygrał budynek wielorodzinny przy ul. Wrocławskiej 80. Jaką receptę na udane realizacje ma inwestor? - Przede wszystkim trzeba wybrać dobrych architektów i starać się osiągnąć kompromis między artyzmem a funkcjonalnością - mówi Krzysztof Tętnowski, właściciel firmy Tętnowski Development.

Budynek wielorodzinny przy ul. Wrocławskiej 80. Zwycięzca w kategorii architektura mieszkaniowa. Fot. Wojciech Matusik

Nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej zdobył salon BMW i MINI Dobrzański, przy zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Stella-Sawickiego. Wyróżniają go w całości szklane elewacje i eleganckie wnętrze wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Salon BMW i MINI Dobrzański. Wygrał w kategorii architektura użyteczności publicznej. Fot. Wojciech Matusik

W kategorii architektura przestrzeni publicznej laureatem jest Bonarka for Business, gdzie zespołowi biurowców towarzyszy przestronny plac. To rzadki przykład inwestycji komercyjnej, w ramach której powstała też przestrzeń publiczna na wysokim poziomie.

Bonarka for Business: zespół biurowców i plac - zwycięzca w kategorii architektura przestrzeni publicznej. Fot. Wojciech Matusik

Zwycięzcą w kategorii rewaloryzacja zostało Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego. - Ten pałacyk pamiętam z czasu, kiedy przed laty zaczynałam pracę w muzeum - jako coś obrzydliwego, zruderyzowanego, z wilgocią i odpryskującą farbą. Teraz to przepiękny budynek. Zrewaloryzowaliśmy też ogród - mówiła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, odbierając nagrodę dla tego obiektu.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12. Laureat w kategorii rewaloryzacja. Fot. Wojciech Matusik

Nagrodę specjalną: za kreatywną rewitalizację zdegradowanego obszaru w centrum Krakowa otrzymał zespół mieszkaniowo-usługowy Browar Lubicz.

- Jakość architektury i przestrzeni publicznych w Krakowie znacznie się poprawia, również dzięki temu konkursowi, nagradzającemu godne naśladowania wzorce - cieszy się wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski