Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Lipcowo-sierpniowy numer miesięcznika już w sprzedaży

red.
100 stron pasjonujących historii, które rozegrały się w Krakowie i Małopolsce, w kraju i na świecie. Bohaterów z naszej przeszłości opisali najlepsi autorzy i współpracownicy "Dziennika Polskiego".

KRAKÓW I MAŁOPOLSKA

Juliusz Leo – wielki prezydent Wielkiego Krakowa. Rządził przez 14 lat. Zawdzięczamy mu Kraków w takim kształcie, jaki dziś znamy. Dzięki przyłączeniu okolicznych gmin, otworzył duszącemu się miastu perspektywy rozwoju. Nie zrealizował wszystkich planów, zmarł przedwcześnie na serce.

Jeśli jest lipiec, to Wisła wyleje. Od ponad 1000 lat rzeka wdziera się do Krakowa najczęściej w tym miesiącu. Kulminacje poziomu Wisły i jej dopływów nieraz bywały katastrofalne. W 1118 r. ludzie „lękać się zaczęli powtórnego potopu”, a w 1813 - Wawel stał się wyspą.

Kadrówka, jakiej nie znacie. Piłsudski – geniusz i szczęściarz. Nie chcemy dziś od was uznania/ Ni waszych skarg,/ ni waszych łez./ Skończyły się dni kołatania/ Do waszych serc./ (…) No właśnie. Co dalej śpiewali żołnierze Komendanta? Dlaczego na końcu oryginalnego tekstu legionowej pieśni „My, Pierwsza Brygada” padają niecenzuralne słowa? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o Kadrówce.

85 lat krakowskiego zoo. Zaczęło się od skromnego zwierzyńca z krajową fauną w Lesie Wolskim. Pierwszy słoń przyjechał do Krakowa dopiero w 1963 roku. Za to lwy sprowadzono już na początku XV wieku, do królewskiej „menażerii” na Wawelu.

Ucieczka z więzienia św. Michała. Lato 1946 roku i brawurowa akcja żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Hugo Kołłątaj i ostatni zajazd w Nowej Hucie. Los nie był łaskawy dla wybitnego działacza polskiego oświecenia. Utracił oba majątki pod Krakowem. Krzesławice odebrała mu targowica, a z Bieńczyc został usunięty w wyniku zajazdu. Tak to wtedy załatwiano.

Kazimierz Witkiewicz. Carskie imperium chyliło się ku upadkowi, a o sowieckim ptaszki jeszcze nie śpiewały, gdy on został marksistą. Młodzieniec, wywodzący się z ziemiańskiego rodu artystów i patriotów, porzucił jednak walkę klas z miłości do sztuki i książek. I został w Krakowie.

Jak w 1850 roku spłonął Kraków. Zaczęło się całkiem niewinnie we młynie nad Rudawą. Niestety płomienie objęły dom sadownika, który na strychu suszył orzechy włoskie. Wiatr przerzucił rozpalone pociski na dachy kamienic i kościołów w okolicach Rynku Głównym. Straty były olbrzymie.

POLSKA I ŚWIAT

Podziemna wojna. Działania powstańców warszawskich w miejskich kanałach były militarnym ewenementem na światową skalę. A decyzja o wykorzystaniu labiryntu pod miastem okazała się jedną z najbardziej racjonalnych w całym powstaniu. Zobacz infografikę i poznaj mroczny podziemny świat powstańców.

Burza '44. Ta akcja miała zmienić zasady gry na froncie wschodnim. Armia Krajowa zaangażowała 100 tys. żołnierzy i odniosła sukcesy w walce z Niemcami. Polscy dowódcy nie przewidzieli jednak ciosu w plecy ze strony Rosjan.

Aparatczyk Jaruzelski. 1956, 1968, 1970, 1980, 1981, 1989 - co łączy wszystkie te daty? Za każdym razem Wojciech Jaruzelski awansował. Przeczytaj biografię zmarłego niedawno komunistycznego dyktatora.

Prawdziwa historia „Tulipana”. 2000 kobiet i 27 ucieczek z rąk milicji, czyli losy najsłynniejszego oszusta i uwodziciela PRL - Jerzego Kalibabki, który był pierwowzorem serialowego „Tulipana”.

Tajemnicze zgony z początków III Rzeczpospolitej. Falzmann, Pańko, Sekuła, Papała, Dębski – do dziś nie zdołano wyjaśnić, w jakich okolicznościach zmarli.

ART-B, czyli Bagsik i Gąsiorowski – królowie polskiej transformacji, bohaterowie głośnej afery finansowej.

Lato w PRL. Wczasy FWP, turnusy, zupa mleczna i kaowcy.

Pikantne Tajemnice Harendy, czyli szaleństwa przedwojennej zakopiańskiej bohemy.

A gdyby w 1991 roku ZSRR nie upadł? Pisze były ambasador Wielkiej Brytanii w Moskwie Tony Brenton.

Światowa historia propagandy. Jednym z pierwszych przywódców, który prowadził świadomą politykę kreowania własnego wizerunku, był Aleksander Macedoński. Z czasem propaganda stała się kluczowym orężem polityków.

Marisa Merico - córka mafii. Gdy miała niewiele ponad 20 lat, stanęła na czele jednej z najgroźniejszych rodzin mafijnych we Włoszech. Jak sobie poradziła w męskim świecie gangsterskich interesów i co robi dzisiaj?

Ostatni rok Belle époque. Lipiec 1913 był ciepły. W Europie kwitło życie kulturalne i towarzyskie. Nikomu nie świtało, że to cisza przed burzą - że za rok wybuchnie wielka wojna.

KULTURA POPULARNA

Duńska królowa Matylda - żona szaleńca, która szukała szczęścia
Osiem rozwodów Elisabeth Taylor - burzliwe życie gwiazdy kina
Tajemnice kostki Rubika i zawikłana historia maszyn do szycia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski