Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Jana Pawła II: sanktuaria i... kopalnie w kaplicach

Małgorzata Mrowiec
Kaplica św. Kingi - w jej wystroju nie brak soli
Kaplica św. Kingi - w jej wystroju nie brak soli Adam Wojnar
Łagiewniki. Matkę Bożą Piekarską otacza czarny granit naśladujący ścianę górniczą. Kaplica św. Kingi nawiązuje do tej w Wieliczce

Kaplice w sanktuarium św. Jana Pawła II zyskują patronów i wystrój - dzięki fundatorom. - Na duży obraz trzeba wydać 30 tys. zł, na całe wyposażenie 100-150 tysięcy. Jeszcze jedna kaplica czeka na sponsora - mówi ks. prałat Jan Kabziński, kustosz sanktuarium.

Pierwszym fundatorem była Kopalnia Soli Wieliczka, która zadbała o urządzenie w dolnym kościele kaplicy św. Kingi. Wykonana z soli postać świętej i solne płaskorzeźby tu umieszczone to dzieło górników-rzeźbiarzy. Nawiązali oni do kaplicy św. Kingi z kopalni wielickiej, kopiując sześć płaskorzeźb znajdujących się 101 metrów pod ziemią, przedstawiających sceny z Ewangelii. Ciekawostką są wstawki z soli zdobiące drewniane stalle.

Św. Kinga znalazła się pośród patronów kaplic w sanktuarium jako jedna ze świętych wyniesionych na ołtarze przez papieża-Polaka. Kolejną taką patronką jest św. Jadwiga Królowa, a kaplica jej poświęcona została ufundowana przez krakowską parafię pod jej wezwaniem.

Kościół Relikwii (kościół dolny) otaczają też kaplice związane z kultem maryjnym Jana Pawła II. To kaplice Matki Bożej Śnieżnej Santa Maria Maggiore z Rzymu (w przygotowaniu, stoją tam teraz rusztowania), kaplica MB Ludźmierskiej i MB z Loreto. Pod koniec maja poświęcona została, urządzona dopiero, kaplica MB Piekarskiej.

- Dla mnie jej projektowanie było zaszczytem - mówi architekt z Katowic Tadeusz Kostoń, autor projektu wnętrza kaplicy. Podkreśla, że chciał w niej pokazać etos pracy Ślązaków. Jak to zrobił? Wchodzący do kaplicy widzą przed sobą kopię obrazu MB Piekarskiej umieszczoną na ścianie podzielonej na trzy części. Środkowa, pokryta kamieniem w kolorze piaskowym, stanowi tło dla obrazu, zaś dwie boczne części są z granitu czarnego jak węgiel.

- To hiszpański granit antracytowy, częściowo łupany, a częściowo płomieniowany. Przypomina ścianę górniczą - wskazuje projektant.

Mensa ołtarzowa (stół) w tej kaplicy zawiera w sobie krzyż odwzorowujący fragment pomnika poległych górników kopalni "Wujek". Na ścianach bocznych, na drewnianych tablicach widnieją z kolei słowa, jakie Jan Paweł II skierował podczas pielgrzymek do Ślązaków: w Katowicach-Muchowcu i na Jasnej Górze. Sześć tekstów wybrali w zeszłym roku w głosowaniu internetowym piekarscy pielgrzymi.

W dolnym kościele wśród planowanych do wykonania pozostają kaplice: św. Jakuba oraz Matki Bożej z Guadelupe (jest już zainteresowanie prywatnych fundatorów z Meksyku).

W nawach bocznych kościoła górnego dwie z czterech kaplic też będą nawiązywać do kultu maryjnego Jana Pawła II: w jednej wisi obraz MB Częstochowskiej przekazany przez Sanktuarium na Jasnej Górze, zaś aranżacją drugiej kaplicy jest zainteresowane Sanktuarium MB Fatimskiej.

- Fundatorami kaplic są w dużej mierze maryjne sanktuaria, ale także osoby indywidualne. Wyposażenie oraz aranżacja wnętrz wykonywane są na podstawie projektu przygotowanego przez fundatora, po wcześniejszej akceptacji Centrum Jana Pawła II - mówi Piotr Sionko z Centrum. Sanktuaria przekazują kopie figur lub obrazów przedstawiających wizerunki Maryi lub świętych.

Obecnie w krakowskim Centrum "Nie lękajcie się!" trwa budowa Muzeum Jana Pawła II oraz prace wykończeniowe przy sąsiadującej z kościołem wieży z tarasem widokowym. - Wśród zamierzeń inwestycyjnych na kolejne lata jest budowa Domu Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjnego i Rehabilitacyjnego oraz Centrum Konferencyjnego - wymienia Piotr Sionko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski