Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczna niepamięć o 14 czerwca 1940 roku

Piotr Subik
Co roku w uroczystościach biorą udział ci, którzy przeżyli Auschwitz
Co roku w uroczystościach biorą udział ci, którzy przeżyli Auschwitz Archiwum CHSRO
Kontrowersje. Podczas obchodów rocznicy pierwszego transportu do niemieckiego obozu KL Auschwitz znów zabraknie osób najważniejszych w Polsce, m.in. prezydenta i premiera

Msza święta odprawiana w byłym niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz będzie dzisiaj najważniejszym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Przypada on w rocznicę 14 czerwca 1940 r., gdy do Auschwitz trafił pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych z Tarnowa. Uroczyste obchody organizuje Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny w podniosłym spotkaniu pod Bramą Śmierci nie wezmą udziału osoby najważniejsze w Polsce, m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk czy posłowie i senatorowie. A zabiegała o to m.in. Fundacja Paradis Judaeorum z Krakowa.

- Postawę polskiej klasy politycznej, solidarnej ponad partyjnymi podziałami, należy określić jako haniebną. Pół biedy, gdyby chodziło tylko o trwające od pół roku ignorowanie listów obywateli, przypominających politykom o 14 czerwca. Władze Rzeczypospolitej okazują najwyższe lekceważenie setkom tysięcy polskich ofiar niemieckiego ludobójstwa - mówi wprost prezes fundacji Michał Tyrpa.

Od grudnia 2013 r. wolontariusze związani z Fundacją Paradis Judaeorum wysyłali na adresy e-mail m.in. klubów poselskich, marszałków Sejmu i Senatu, poszczególnych polityków, pytania, kto będzie ich reprezentował podczas obchodów rocznicy 14 czerwca. Nie otrzymali odpowiedzi. To o tyle dziwne, że w 2006 r. Sejm uznał ten dzień za święto narodowe, a jak podkreśla Michał Tyrpa, polityków do czczenia takich świąt zobowiązuje konstytucja.

O udział w uroczystościach rocznicowych "Dziennik Polski" zapytał m.in. Kancelarię Prezydenta RP. "Prezydent co roku angażuje się w upamiętnienie wszystkich ofiar obozu Auschwitz-Birkenau poprzez włączenie się w upamiętnienie obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, który przypada w rocznicę wyzwolenia obozu - 27 stycznia" - czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Fundacja i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przypominają jednak, że prócz Żydów - z którymi wiąże się określenie Holokaust - w Auschwitz ginęli także m.in. Polacy, Romowie i jeńcy sowieccy.

Podczas dzisiejszych uroczystości - mszy św., sprawowanej w intencji ofiar KL Auschwitz, ma przewodniczyć ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Uczestnicy obchodów złożą wieńce pod Ścianą Straceń, stąd wygłoszony zostanie także apel o pamięć. Później obchody przeniosą się pod tablicę na budynku Monopolu Tytoniowego (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), w którego podziemiu Niemcy umieścili więźniów z Tarnowa.

Z kolei na dworcach kolejowych, m.in. Kraków Główny, Kraków-Płaszów, Oświęcim oraz na kilku dworcach w Warszawie, podróżni usłyszą komunikat okolicznościowy o pierwszy transporcie do Auschwitz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski