Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na spacery wokół zbiornika Zesławice i po murawach

(AG)
ZIELONE SPACERY. W ten weekend rozpoczyna się V już edycja „Zielonych Spacerów po Krakowie”. Co weekend do 17 sierpnia, wspólnie z botanikami, ornitologami i zoologami, można będzie za darmo zwiedzać nieznane miejskie zakątki.

W sobotę razem z Wojciechem Kudłą wybieramy się nad zbiornik Zesławice. Miejsce zbiórki to pętla tramwajowa os. Piastów (linie 21, 52, 64, 77, 153, 159 i 193) – godz. 10.

Jak wyjaśnia nam przewodnik, Zesławice to obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, dawna niewielka wieś położona ok. 10 km na północny wschód od centrum miasta.

W Zesławicach spiętrzono rzekę Dłubnię, tworząc dwa zbiorniki retencyjne, będące w zamyśle rezerwuarem wody pitnej dla części Nowej Huty. Zbiornik składa się z dwóch płytkich zalewów oddzielonych od siebie nasypem – groblą. Planowano budowę trzeciego zalewu na zachód od istniejących, ale go nie ukończono.

W miejscu tego niedokończonego zbiornika znajduje się obecnie niecka porośnięta bujną roślinnością zielną i zagajnikami wierzbowo-olszowymi. To ostoja zwierząt lądowych, migrujących wzdłuż Dłubni. Brzegi zbiornika miejscami porastają pałka i trzcina, dając możliwość gniazdowania takim gatunkom jak krzyżówka czy łabędź niemy.

Widywane są czaple siwe, perkozy dwuczube i wiele innych ptaków. Ostatnio powróciły tu nawet bobry. Wreszcie to tu lęgną się najpiękniejsze motyle, takie jak rusałka pawik czy rusałka admirał, które często odwiedzają nasze ogrody, ale nie mogą się w nich rozmnażać.

W niedzielę odbędzie się wyprawa z Waldemarem Heise na murawy kserotermiczne w Mydlnikach. Zbiórka o godz. 9 na przystanku MPK Mydlniki (pętla linii 139, 208, 218, 226, 439).

Murawy kserotermiczne rozwijają się na płytkich glebach wytworzonych ze skał wapiennych. Resztki takich zbiorowisk, które utrzymywały się dawniej dzięki wypasowi bydła, owiec i kóz, zachowały się jeszcze w okolicach Tyńca, Pychowic, Bodzowa, Krzemionek, Bielan i właśnie Mydlnik.

W runi muraw można spotkać szereg rzadkich gatunków roślin, takich jak: sasanka łąkowa, goździk kartuzek, pierwiosnek lekarski, macierzanka austriacka, pajęcznica gałęzista, szałwia łąkowa i czosnek skalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski