Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarżą, żeby zaostrzyć zakaz palenia węglem

Grzegorz Skowron
Sąd rozstrzygnie, czy zakaz palenia węglem jest dopuszczalny
Sąd rozstrzygnie, czy zakaz palenia węglem jest dopuszczalny Anna Kaczmarz
Kraków. Czy po 2018 roku będzie wolno używać kominków? Według autorów jednej z dwóch skarg do sądu na uchwałę antysmogową małopolskiego sejmiku - tak. Zdaniem ekologów - nie

Wczorajsza rozprawa dotycząca sejmikowej uchwały wprowadzającej w Krakowie zakaz palenia węglem od 2018 roku nie zakończyła się ogłoszeniem wyroku. Sąd ma do rozpatrzenia dwie skargi. Obie złożyły mieszkanki miasta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny dopuścił do udziału w postępowaniu jako strony stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy oraz Fundację ClientEarth, ale nie zgodził się na to samo w przypadku mieszkańca Wieliczki Zbigniewa Kęska. To ta odmowa była głównym powodem odroczenia sprawy, bo decyzję można zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie i dopiero gdy ten sąd podtrzyma postanowienie WSA z Krakowa, postępowanie ruszy z miejsca.

Dwie skargi
W pierwszej mowa jest o tym, że uchwalając antysmogowe przepisy, małopolski sejmik poszedł na łatwiznę. - Należało wziąć pod uwagę inne rozwiązania albo wprowadzić dłuższy okres dostosowawczy do bardzo restrykcyjnych przepisów - mówi Mateusz Hańderek z Kancelarii Marekwia & Pławny, reprezentującej krakowiankę chcącą uchylenia zakazu dla węgla. Według niej uchwała preferuje ludzi bogatszych, których stać na wymianę instalacji grzewczej.

Uchylenia uchwały sejmiku domaga się także druga skarżąca, ale z zupełnie innych powodów. - Jestem za zakazem palenia węglem, lecz dla wszystkich. Ten przyjęty przez sejmik nie obejmuje kominków - twierdzi Elżbieta Liguzińska. Jej zdaniem sąd powinien uchylić nieprecyzyjną uchwałę sejmiku, by potem można było podjąć nową, bardziej restrykcyjną niż obecnie obowiązująca.

Co z tymi kominkami
Małgorzata Smolak, prawniczka z Fundacji ClientEarth, zajmującej się ochroną środowiska i zaangażowanej w działania ograniczające niską emisję, twierdzi, że obecne przepisy antysmogowe zakazują palenia także w kominkach. - W samej uchwale nie ma ani słowa o kominkach, jest jednak zapis o zakazie stosowania paliw stałych w urządzeniach grzewczych. A kominek jest takim urządzeniem - podkreśla Smolak.

- Nie ma żadnej definicji kominka - twierdzi z kolei Witold Liguziński, mąż i pełnomocnik skarżącej. I przypomina, że podczas sesji, na której radni wprowadzali zakaz palenia węglem w Krakowie, mowa była o tym, że kominków można używać do celów rekreacyjnych. - Postawię więc sobie farelkę przy kominku i w razie kontroli powiem, że to ona grzeje, a kominek pali się tylko dla mojego dobrego samopoczucia - dowodzi absurdalności przepisów Liguzińska.

I dodaje, że ktoś, kto wkłada do pieca drewno, bo nie stać go na inne źródło ciepła, ma być ukarany, zaś palący tym samym drewnem w kominku - nie, choć emisja zanieczyszczeń jest cztery razy większa niż z pieca.

Po czyjej stronie
- Fundacja ClientEarth powinna być po naszej stronie, bo przecież też dowodziła, że kominków trzeba zakazać - dziwi się Liguziński. Chce uchylenia obecnej uchwały i wprowadzenia nowej, bo - jak twierdzi - żaden polityk nie zdecyduje się na osobną uchwałę zakazującą używania kominków.

Z takim rozumowaniem nie zgadza się Smolak. - Ono szkodzi sprawie - ocenia. Według prawniczki, jeśli WSA podtrzyma uchwałę małopolskiego sejmiku, to będzie ona wzorem dla innych dużych miast, które powinny pójść śladem Krakowa.

- Będziemy walczyć do skutku, jeśli przegramy w Krakowie, odwołamy się do NSA w Warszawie - zapowiada Liguziński.
Werdykt WSA w tej sprawie może zapaść najwcześniej za kilka tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski