Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog mniejszy, ale nie na pewno...

Piotr Subik
Fot. Piotr Subik
Kontrowersje. Inspekcja ochrony środowiska neguje prawidłowość badań jakości powietrza wykonanych na zlecenie władz Suchej Beskidzkiej.

Średnio o ponad 30 proc. lepsze – niż oficjalne – są wyniki badań powietrza zleconych przez władze Suchej Beskidzkiej. W marcu przez trzy dni prowadziła je prywatna firma ze Śląska.

Badano zawartość pyłu zawieszonego PM10 (szkodliwy dla dróg oddechowych, może powodować m.in. duszności) oraz dwutlenku siarki (prowadzi m.in. do astmy i zapalenia oskrzeli). Okazało się, że wyniki odbiegają od wskazań stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie (mimo że urządzenia badawcze ustawiono zaledwie 200 m od niej). A to w opinii burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta wskazuje, że powietrze w mieście nie jest tak złe, jak twierdzi WIOŚ.

– To wyniki nieporównywalne. Nie mogą być brane pod uwagę przy ocenie jakości powietrza pod kątem ochrony zdrowia ludzi – mówi jednak małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Krakowie Paweł Ciećko, porównując je do wróżenia ze szklanej kuli.

Taką opinię o niezależnych badaniach wykonanych w Suchej Beskidzkiej wydał na początku maja Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, poproszony o ich ocenę przez WIOŚ. Z ekspertyzy jasno wynika, że zostały przeprowadzone niezgodnie z zasadami sztuki, m.in. były zbyt krótkie, oparto je o inne normy, niż obowiązujące w takich przypadkach. I że w ten sposób władze miasta zostały wprowadzone w błąd.

– Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że nawet GIOŚ interesuje się sytuacją w Suchej Bes­kidz­kiej. Jednak nie bardzo wiem, dlaczego miałbym się dziwić, że GIOŚ broni stanowiska WIOŚ. Przecież to jest ta sama instytucja, więc to naturalne – mówi z przekąsem Stanisław Lichosyt. – Nie będę się wdawał w akademicką dyskusję, kto ma więcej racji. Ja jedynie porównuję wyniki badań wykonanych dokładnie w tym samym czasie. Różnią się średnio o ponad jedną trzecią, a w przypadku dwu-tlenku siarki w poszczególnych dniach o jeszcze więcej.

Badania zostały zlecone w odpowiedzi na informacje podawane przez zastępcę wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Ryszarda Listwana, że Sucha Beskidzka ma najgorsze powietrze w regionie (m.in. najwyższe średnie roczne stężenie benzoalfapirenu, wykazane przez monitoring WIOŚ).

Burmistrz Lichosyt mówi, że wyniki niezależnych badań nie są zadowalające, ale dają podstawy do protestu przeciwko „głoszonym przez pana Ryszarda Listwana herezjom”. A głoszenie „herezji” miałoby, zdaniem samorządu, mieć związek z od­wołaniem obecnego urzędnika WIOŚ w 1995 r. ze stanowiska burmistrza Suchej Bes­kidzkiej.

– Nie wypowiadałem się o Suchej jako osoba prywatna, ale jako instytucja – zapewnia jednak Ryszard Listwan.

Inspektor Paweł Ciećko skierował do przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego Arkadiusza Kuci list z prośbą o odczytanie na najbliższej sesji. Nie ukrywa w nim zdziwienia publicznym negowaniem przez burmistrza Stanisława Lichosyta wyników badań Państwowego Monitorin­gu Powietrza.

„Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie nigdy nie obwiniał organów gmin na terenie Małopolski za zły stan jakości powietrza, zagrażający zdrowiu i życiu mieszkańców. Przedstawienie wyników badań jakości powietrza traktuje również jako argument dla finansowania skutecznych programów naprawczych, gdyż dotychczasowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów. Chodzi o znacznie większe dofinansowania dla mieszkańców zmieniających systemy grzewcze” – napisał Paweł Ciećko.

Napisz do autora:
[email protected]

Komentarz: BURMISTRZU NIE IDŹ TĄ DROGĄ!

Burmistrz Suchej Beskidzkiej – jednej z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Małopolsce – zamiast zabrać się za walkę ze smogiem postanowił podważać wiarygodność monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W ten sposób nie poprawi się tragicznie zanieczyszczonego powietrza w Suchej Beskidzkiej.

Często słyszymy od urzędników tego typu stwierdzenia: „to nieprawda, że jesteśmy najgorsi w Małopolsce, bo w mieście XXX zanieczyszczenie benzo(a)pirenem wynosi 12 ng/m3 a u nas 10 ng/m3.” Burmistrz Suchej Beskidzkiej nie jest odosobniony w swoim podejściu polegającym na negowaniu problemu. Takie można spotkać wśród urzędników gminnych, niestety działa ono na szkodę mieszkańców, którzy jeszcze długo będą musieli oddychać zatrutym powietrzem.

Drodzy urzędnicy odpowiedzialni za jakość powietrza – patrzcie się na skalę przekroczeń i obowiązujące normy. Nie ma znaczenia czy stężenie wynosi 12 czy 10 jeśli norma to 1, a praktycznie w całej UE stężenia są na poziomie 0,1 – 0,5. W Suchej stężenia są nawet ze stokrotnie wyższe niż w podobnych miasteczkach w innych krajach UE.

Sytuacja w Suchej Beskidzkiej jest naprawdę zła – dramatycznie wysokie zanieczyszczenie rakotwórczym i mutagennym benzo(a)pirenem (20 krotnie wyższe od normy) i poważne przekroczenia norm pyłu zawieszonego. Sucha Beskidzka jest również jedyną miejscowością w Małopolsce, w której odnotowano przekroczenia dwutlenku siarki.

Pan burmistrz nie powinien tracić energii na podważanie wyników pomiarów. Powinien zabrać się za eliminację niskiej emisji. Zadbać o dopłaty do wymiany domowych kotłów węglowych, wspierać termomodernizację domów jednorodzinnych (to główne źródło zanieczyszczeń), a przede wszystkim edukować mieszkańców. Tak długo jak mieszkańcy nie będą świadomi z jak dużym problemem mają do czynienia oraz jaką cenę płacą w postaci utraty zdrowia, tak długo będą oddychać zatrutym powietrzem.

Tak na marginesie. Możemy się założyć z Panem burmistrzem, że w samej Suchej Beskidzkiej znajdą się miejsca gdzie stężenia są jeszcze wyższe niż na stacji WIOŚ.

W mieniu Krakowskiego Alarmu Smogowego
Andrzej Guła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski