Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetlicki chce, aby wycofano jego tomik z nominacji do Nike

Paweł Gzyl
Marcin Świetlicki
Marcin Świetlicki FOT. WALDEMAR WYLĘGALSKI
Kontrowersje. Krakowski poeta i muzyk stanął w obronie Jarosława Marka Rymkiewicza.

Marcin Świetlicki ogłosił na swym profilu w serwisie Facebook „Odezwę do Narodu”. Jej najważniejszy fragment brzmi: „Moja książka poetycka JEDEN została nominowana do nagrody NIKE, a ja WOLAŁBYM NIE.

Toteż poinformowałem o tym Sekretarza Nagrody, a teraz informuję Ciebie, Narodzie. Nie chcę uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą. I jest jeszcze kilka innych powodów”.

Skąd taka decyzja? Fundatorem nagrody jest spółka medialna Agora, m.in. wydawca „Gazety Wyborczej”. Trzy lata temu Agora wytoczyła proces poecie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, który przy okazji przenosin krzyża ustawionego przed Kancelarią Prezydenta po katastrofie smo­leńskiej, napisał w 2010 roku na łamach „Gazety Polskiej”: „Polacy, stając przy nim [przy krzyżu – przyp. aut.], mówią, że chcą pozostać Polakami.

To właśnie budzi teraz taką wściekłość, taki gniew, taką nienawiść – na przykład w redaktorach »Gazety Wyborczej«, którzy pragną, żeby Polacy wreszcie przestali być Polakami”. I dalej: „Redaktorzy GW są duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski. (...) Tych redaktorów wychowano tak, że muszą żyć w nienawiści do polskiego krzyża”.

Świetlicki jako jeden z 28 poetów podpisał list, którego autorzy sprzeciwili się próbie ograniczenia w Polsce wolności słowa, jaką miał być ich zdaniem proces wytoczony Rymkiewiczowi.

Odezwa krakowskiego twórcy spotkała się z przychylnym przyjęciem jego wielbicieli. Prawie 300 osób polubiło wpis na Facebooku. „Fajnie, że nie wszyscy i nie wszystko jest dziś na sprzedaż” – napisał w komentarzu jeden z inter­nautów, a drugi dodał: „Brawo, Panie Marcinie!”.

Poprosiliśmy Marcina Świet­lickiego o komentarz. Poeta jednak nie chciał z nami na temat swego protestu rozmawiać.

Nie wiadomo też, jak przyjął oświadczenie Świetlickiego zarząd fundacji przyznającej Nike. Kiedy dodzwoniliśmy się do jej prezesa, Michała Soł­tysiaka i zadaliśmy mu pytanie... niespodziewanie się rozłączył. I już telefonu nie odbierał.

Nike jest jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Przyznaje ją co roku jury, w skład którego wchodzi grono specjalistów, cenionych literaturoznawców.

„Książka Roku” jest wybierana w trzech etapach. Pierwszy z nich przypada w maju, kiedy organizatorzy ogłaszają dwadzieścia nominacji (jedną z nich otrzymała książka „Jeden” Marcina Świet­lickiego). Spośród nich we wrześniu zostaje wybranych siedmiu finalistów, a w w październiku jury ogłasza zwycięzcę.

Rymkiewicz przegrał proces z Agorą, w 2012 sąd nakazał mu przeprosić wydawcę „Gazety Wyborczej” i wpłacić 5 tys. zł na cel społeczny.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski