Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Począwszy od 1 stycznia 2010 r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie (e-Sąd) uprawniony jest do wydawania tak zwanych nakazów zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Ten tryb postępowania jest często wykorzystywany np. przez dostawców mediów czy też podmioty, które zajmują się skupowaniem długów i niejednokrotnie dochodzą roszczeń przedawnionych.

Jeżeli otrzymamy tego rodzaju nakaz zapłaty, należy niezwłocznie reagować, ponieważ w przypadku uprawomocnienia się nakaz stanowi podstawę do prowadzenia przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjnego. Brak reakcji jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

Jeżeli dłużnik nie zgadza się z wydanym przeciwko niemu nakazem zapłaty, powinien wnieść od niego sprzeciw. Termin na złożenie sprzeciwu wynosi 14 dni i liczony jest od dnia doręczenia dłużnikowi nakazu zapłaty. Sprzeciw może być wniesiony w formie pisemnej lub drogą elektroniczną po wcześniejszym zalogowaniu się na stronie internetowej e-Sądu.

Przepisy nie przewidują obowiązku uzasadnienia sprzeciwu, jak również przedstawienia i załączenia do niego dowodów, jednak konieczne jest wskazanie tych zarzutów, które pod rygorem utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Wnosząc sprzeciw, należy dokładnie określić strony postępowania, jak również sygnaturę, pod którą wydany został nakaz zapłaty. Ponadto konieczne jest wskazanie, że zaskarżamy nakaz. W przypadku składania sprzeciwu w formie pisemnej należy przesłać go listem poleconym na adres e-Sądu (o zachowaniu terminu przesądza data nadania widniejąca na stemplu pocztowym).

Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu e-Sąd informuje dłużnika, że nakaz zapłaty został uchylony, po czym sprawa zostaje przekazana do sądu właściwego według miejsca zamieszkania dłużnika. Następnie sąd ten doręcza pozwanemu odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami i zobowiązuje do wniesienia odpowiedzi na pozew (w terminie nie krótszym niż 14 dni).

W odpowiedzi na pozew konieczne jest przedstawienie wszelkich dowodów i twierdzeń na poparcie naszych racji. Następnie sąd wyznacza rozprawę i prowadzi postępowanie według zwykłych zasad. Postępowanie kończy się wydaniem wyroku.

ul. Kielecka 1, Kraków
[b]www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

[/b]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski