Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Shih Tzu

(DD)
Shih tzu zaliczane są do najstarszej rasy wywodzącej się od lhasa apso
Shih tzu zaliczane są do najstarszej rasy wywodzącej się od lhasa apso Fot. 123rf
Rasy psów. Shih tzu wywodzą się z Tybetu, gdzie hodowane były w świątyniach i klasztorach. Jako, że były uosobieniem towarzyszących Buddzie lwów, nazwano je Shih Tzu, czyli lwi piesek.

Pierwsze psy tej rasy trafiły do Chin wieki temu, jako podarunki dla cesarzy i – wraz z pekińczykami – przez całe stulecia cieszyły się sympatią cesarskiego dworu. Uważa się, że shih tzu ma wspólne pochodzenie z lhasa apso i kiedy pieski zostały sprowadzone do Europy i Ameryki w latach trzydziestych ubiegłego wieku, przez jakiś czas obydwie rasy były klasyfikowane wspólnie.

Lwi piesek to rzeczywiście lew – tyle że salonowy, o wielkim uroku i witalności. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania i gdziekolwiek się pojawi, szturmem zdobywa serca oraz zyskuje nowych przyjaciół. Niewielki Shih tzu (waga 4,5–8 kg, wysokość w kłębie do 27 cm) jest psem do towarzystwa i większą część czasu woli spędzać na kanapie czy swojej poduszce. Jego ozdobą jest jedwabista gęsta szata, ciemnobrązowe, okrągłe oczy i duże, zwisające, pokryte krętymi, gęstymi włosami uszy oraz wytworny puszysty ogon.

Shih tzu czują się szczęśliwe przebywając w obecności opiekuna, ale kochają wszystkie zwierzęta i ludzi. Nie są agresywne i co najważniejsze – nie szczekają bez powodu. Kiedy zdecydują się opuścić miękką kanapę, chętnie dokazują – wystarczy piszcząca zabawka czy szeleszczący papierek. Lubią oczywiście zabawy i spacery na świeżym powietrzu, jednak w granicach zdrowego rozsądku. Szóstym zmysłem wyczuwają kiepski nastrój opiekuna i z całych sił starają się go pocieszyć.

Posłuszne, może z małymi wyjątkami, kiedy uznają, że mają coś ważnego do załatwienia. Udają wtedy, że nie słyszą albo nie rozumieją komendy. Jednak małemu shih tzu nie należy zbytnio ulegać – jest pieskiem inteligentnym i bystrym i szybko zorientuje się, że może rządzić w domu.

Pielęgnacja shih tzu nie jest łatwa. Trzeba go czesać codziennie, oczy oraz uszy należy traktować specjalistycznymi preparatami. Małe pieski jedzą niewiele (nie należy im więc żałować karm lepszego gatunku), a żyją długo – nierzadko nawet 15-17 lat. Reakcje alergiczne są najczęstszym powodem wizyt shih tzu u weterynarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Shih Tzu - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski