Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kapsule umieścimy nasze wizje i pytania do potomnych

Małgorzata Mrowiec
Kapsuła czasu będzie mogła zostać odkopana najwcześniej za 50 lat
Kapsuła czasu będzie mogła zostać odkopana najwcześniej za 50 lat Anna Kaczmarz
Jubileusz UJ. Konkurs, w którym należało opisać przyszłość uniwersytetu - rozstrzygnięty.

Wiemy już, jakie listy do potomnych trafią do kapsuły czasu, która 8 maja, w ramach obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostanie zakopana w Ogrodzie Profesorskim. Będzie można ją odkopać i otworzyć nie wcześniej niż za pół weku.

Wspólnie z uniwersytetem zachęcaliśmy naszych Czytelników, by spróbowali sobie wyobrazić, jak UJ będzie wyglądał za 50 lat, spisali swoje wizje przyszłości - w dowolnej formie literackiej - i nadesłali na konkurs. Zwycięzców wybierało jury złożone z przedstawicieli uniwersytetu i naszej redakcji - pośród jurorów był prorektor UJ prof. Jacek Popiel (polonista) oraz związany z "Dziennikiem Polskim" poeta Józef Baran.

Spośród nadesłanych tekstów wyłonione zostały trzy najlepsze. Dwie równorzędne I nagrody w konkursie zdobyli: Izabella Bociańska oraz Janusz J. Sepioł. Ponadto jury przyznało jedno wyróżnienie - dla Julii Kalęby. Gratulujemy!

Izabella Bociańska (jej tekst publikujemy poniżej) nie przedstawia wprost wizji przyszłości, lecz zadaje "ludziom końca XXI wieku" wiele pytań, które mówią o tym, jakie są nasze nadzieje, ale też wątpliwości i niepokoje z tą przyszłością związane.
Z kolei Janusz J. Sepioł (chemik, przez długie lata pracownik na Wydziale Chemii UJ) opisał projekt stworzenia Środkowoeuropejskiego Trójkąta Uniwersytetów Badawczych. Byłoby to konsorcjum trzech "starożytnych" uniwersytetów Europy Środkowej: UJ, Uniwersytetu Karola w Pradze Czeskiej (rok założenia 1348) i Uniwersytetu Wiedeńskiego (1365).

Jak wyglądałoby to za 50 lat? "Wszystkie trzy uczelnie stały się uczelniami badawczymi, w których studiują głównie doktoranci - zwykle dwie trzecie lub nawet więcej ogółu studiujących. Ponad siedemdziesiat procent studentów pochodzi z wielu regionów świata - Chiny, Japonia, Ameryka Południowa, USA" - taką wizję snuje autor. Uważa on, że taki pomysł na przyszłość UJ miałby duże szanse na realizację.

Julia Kalęba z kolei nakreśliła wizję, w której m.in. stworzony został podziemny system komunikacji pomiędzy wydziałami uczelni, Kampusem i Biblioteką Jagiellońską, a studentom o przygotowaniach do sesji i kolokwium przypomina specjalna aplikacja.

Laureaci otrzymają nagrody, jednak co najistotniejsze - ich listy zostaną nagrane na specjalny długowieczny nośnik i umieszczone w kapsule czasu. Trafią do niej wraz z m.in. przesłaniami od władz uniwersytetu, medalem jubileuszowym czy materiałami, które przekaże Samorząd Studentów. 8 maja o godzinie 18 kapsuła zostanie uroczyście zakopana w Ogrodzie Profesorskim UJ przy ul. Jagiellońskiej. Lauraci konkursu są zapraszani na tę uroczystość.

A oto list laureatki jednej z pierwszych nagród w konkursie, któremu patronował "Dziennik Polski":

"Ja, mieszkanka globu początku XXI wieku, obywatelka królewskiego grodu, admiratorka szacownej Alma Mater, 56-latka, prawem statystyki nazwana boleśnie seniorką, zwracam się do Was z pytaniem:
- fizycy - czy posiedliście już wiedzę o boskiej cząsteczce, tym ogniwie drobnym a nieodkrytym, czy może ta wiedza nikomu nie zostanie objawiona?
- lekarze - czy życie ludzkie będzie trwało zaprogramowane na 120 lat bez traum przedwczesnego odchodzenia?
- religioznawcy - czy moje odejście jest po wsze czasy, czy zgłębiliście inną tajemnicę?
- geolodzy - czy nasza planeta jest wciąż wzruszająco piękna?
- genetycy - czy ludzie w procesie ewolucji wyszlachetnieli?
- socjolodzy - czy mury Alma Mater wciąż tętnią gwarem żywiołowej młodości, marzeń, niewiary w niemożliwe, czy są głuchym szkieletem, muzealnym świadectwem przeszłości?
- akademicy - czy umiecie być jeszcze ze sobą na wyciągnięcie ręki, czuć bicie drugiego serca obok, czy Wasi bliscy to tylko ekrany komputerów i nieskończony ból samotności?
- czy znacie radość dotyku drugiego człowieka, czy jedynym Waszym doznaniem jest dotyk plastiku klawiatury?
- naukowcy - czy jest przed Wami jeszcze coś do odkrycia?
Pytam Was o to z otchłani nieskończoności.
Ludzie końca XXI wieku - czy jesteście szczęśliwi? Nie spuszczajcie głów niemi.

Izabella Bociańska - studentka Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, humanistka"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W kapsule umieścimy nasze wizje i pytania do potomnych - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski