Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zwolnić zajęty przedmiot od egzekucji komorniczej

Kamil Gąsior, radca prawny
TWÓJ PRAWNIK RADZI. W toku postępowania egzekucyjnego może się zdarzyć, że komornik dokona zajęcia przedmiotu nienależącego do dłużnika, a będącego w jego posiadaniu albo władaniu. W takim wypadku osoba, której przysługuje prawo do zajętego przedmiotu, może domagać się jego zwolnienia od egzekucji na podstawie art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zwolnienie od egzekucji odbywa się w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego. Powództwo to wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.

O tym, czy będzie to sąd rejonowy, czy okręgowy decyduje wartość przedmiotu sporu.

W celu uniknięcia niekorzystnego rozstrzygnięcia w zakresie kosztów procesu zasadnym jest, aby powód zwrócił się przed wytoczeniem powództwa do wierzyciela z żądaniem zwolnienia przedmiotu od egzekucji.

Pamiętać jednak należy, iż powództwo o zwolnienie przedmiotu od egzekucji może być skutecznie wytoczone wyłącznie w ciągu miesiąca od dnia, w którym powód dowiedział się o naruszeniu jego prawa. Inne terminy do wytoczenia powództwa mogą określać przepisy odrębne.

Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda do zajętego przedmiotu, wówczas pozwanym w sprawie powinien być nie tylko wierzyciel, ale również sam dłużnik. Powód, wnosząc pozew, powinien podnieść wszystkie znane mu zarzuty pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym toku postępowania.

Sam fakt wytoczenia powództwa nie zapewnia powodowi ochrony. Dlatego też celem uniknięcia ewentualnego zbycia przez komornika zajętego przedmiotu powód może domagać się zabezpieczenia powództwa poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Wniosek o zabezpieczenie może być złożony przed wytoczeniem powództwa lub w samym pozwie. W razie zbycia przez komornika zajętego przedmiotu, powód może zmienić powództwo i domagać się zwolnienia od egzekucji środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży licytacyjnej.

Pozew o zwolnienie od egzekucji podlega opłacie stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu. Opłatę należy uiścić wraz z wniesieniem pozwu w kasie sądu, przelewem na rachunek bankowy sądu albo w znakach opłaty sądowej. Osoba niemająca środków finansowych na opłacenie wpisu od pozwu może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zwolnić zajęty przedmiot od egzekucji komorniczej - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski