Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocą leczą w Krakowie

Barbara Ciryt
Ochrona zdrowia. Pacjenci z gminy Zabierzów nie mają w swoim ośrodku zdrowia opieki medycznej nocami oraz w niedziele i święta.

Mieszkańcy Zabierzowa zaczęli się skarżyć, że do lekarza muszą jeździć do Krakowa. Wiceprzewodniczący Jerzy Cywicki mówił, że – jego zdaniem – mieszkańcy gminy Zabierzów zostali pozbawieni opieki nocnej i świątecznej.

– Nic podobnego – zaprzecza Miłosz Łycza­kowski, dyrektor zarządu Niepublicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej OPC w Krakowie. To jego zakład leczy mieszkańców w święta. – Świadczymy te usługi od 2011 r. Już wówczas gmina Zabierzów została w tym zakresie połączona z dwoma dzielnicami Krakowa – mówi Łyczakowski.

Jednak przez trzy ostatnie lata, do kwietnia tego roku, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe – jako podwykonawca OPC – miało w zabierzowskim ośrodku ambulatorium i tutaj świadczyło usługi. Teraz OPC, które wygrało konkurs na pięć lat i podpisało umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na opiekę nocną i świąteczną, już nie korzysta z pomocy pogotowia. Mieszkańców Zabierzowa leczy przy ul. Galla 24, w ośrodku zdrowia naprzeciwko szpitala.

Wiceprezes OPC Wojciech Pabian twierdzi, że nocą i w święta mieszkańcy Zabierzowa nie powinni mieć kłopotów z dotarciem tam. – Nasi pacjenci niczego nie tracą, wręcz przeciwnie, od kwietnia w naszym ośrodku mają dodatkowo całodobową opiekę lekarza pediatry – mówił.

Tymczasem w ośrodku w Zabierzowie – gdzie obecnie trwa remont – zostały puste pomieszczenia po gabinetach, wynajmowanych przez pogotowie. – Wypowiedzieliśmy gminie umowę z dniem 1 kwietnia na wynajem pomieszczeń w ośrodku zdrowia, bo OPC już nie potrzebuje podwykonawcy – wyjaśnia Marek Maślarz, wicedyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Jednocześnie zaznacza, że od kwietnia połowa zespołu ratunkowego wróciła do Krzeszowic i zapraszał tam pacjentów, którym trudniej dojechać do Krakowa.

Zabierzowscy radni zastanawiali się co zrobić, żeby opiekę nocą i świąteczną mieć na miejscu. – Możecie państwo interweniować w Narodowym Funduszu Zdrowia, ale z doświadczenia ostatnich lat wiemy, że te rejony się nie zmieniają, mimo wielu takich wniosków z różnych miejsc województwa – mówił podczas sesji Marek Maślarz.

W powiecie krakowskim OPC świadczy usługi dla 11 gmin. Mieszkańców Czernicho­wa i Liszek przyjmuje w krakowskiej placówce przy Kordylew­skiego 12, Igoło­mi-Wawrzeńczyc – przy ul. Na Skarpie 66, Zabie­rzowa przy ul. Galla 24, Zielonek przy ul. Rusznikarskiej 17. Ma też placówki poza miastem: w Słomnikach dla mieszkańców tej gminy, Iwano­wic, Kocmy­rzowa-Luborzycy, Michałowic oraz w Mogilanach dla tej gminy i Świątnik Górnych.

W Skawinie usługi nocne i świąteczne dla mieszkańców swojej gminy świadczy miejscowa przychodnia zdrowia. W Krze­­szowicach pacjentów leczy Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. W Skale usługi świadczy miejscowy ZOZ, także dla gmin: Jerzmanowice-Przeginia, Sułoszowa i Wielka Wieś.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski