Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepamięć o Auschwitz

Piotr Subik
Uroczystości 14 czerwca każdego roku organizuje Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Chrześcijańskich z Oświęcimia
Uroczystości 14 czerwca każdego roku organizuje Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Chrześcijańskich z Oświęcimia 14czerwca1940.pl
Kontrowersje. Nie przyniosła na razie wielkiego skutku akcja przypominania politykom o przypadającym za dwa miesiące Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Prowadzi ją krakowska Fundacja "Paradis Judaeorum".

Pierwszy raz zapytanie o to, co najważniejsi polscy politycy, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący klubów parlamentarnych, będą robić 14 czerwca 2014 r., wysłano do nich w styczniu, na pół roku przed obchodami w Auschwitz.

Ponowiono je w zeszłym tygodniu, już tylko dwa miesiące przed Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. "(…) To data upamiętniająca konkretne, tragiczne wydarzenie. Data, która symbolizuje męczeństwo setek tysięcy Polaków i która z woli Sejmu ma rangę oficjalnego święta państwowego" - przypominała w e-mailach do polityków Fundacja "Paradis Judaeorum".

Odpowiedzieli tylko nieliczni. Np. poseł Paweł Arndt (PO) twierdzi, że "o ile czas i obowiązki pozwolą" weźmie udział w uroczystościach. Zaś poseł Andrzej Jaworski (PiS) wprost oświadczył, że nie podoba mu się akcja fundacji.

- Niestety, ani marszałkowie obu izb, ani przewodniczący klubów poselskich - choć wiele osób wielokrotnie od stycznia do nich się zwracało - do tej pory nie odpowiedzieli na nasze pytania. W sprawie 14 czerwca zadziwiająco zgodnie zachowują się Jarosław Kaczyński i Donald Tusk - nie ukrywa pełnomocniczka fundacji Joanna Płotnicka.

Przypomnijmy. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz trafił pierwszy masowy transport więźniów - 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Z tego powodu od 2006 r. 14 czerwca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych (Fundacja "Paradis Judaeroum" konsekwentnie przypomina, że były to jednak obozy "niemieckie", a nie "nazistowskie").

Święto ustanowiono dzięki staraniom Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, które od lat organizuje w tym dniu obchody rocznicowe pod Ścianą Śmierci. Niestety, od czasu rządów Aleksandra Kwaśniewskiego nie udało się zdobyć patronatu honorowego prezydenta nad uroczystościami, odmawiało też ministerstwo kultury.

Za oficjalne święto uznano 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną w 1945 r. Tego dnia obchodzony jest - zgodnie z wolą ONZ- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Inicjatorzy akcji uważają, że należy zwrócić uwagę na to, iż ofiarami Auschwitz-Birkenau byli nie tylko Żydzi, ale też m.in. Polacy, Romowie i jeńcy sowieccy.

Fundacja z Krakowa czyni także starania m.in. o beatyfikację ochotnika do Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. Szczegóły obu akcji na profilu Facebook "Przypomnijmy o Rotmistrzu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski