Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto pięknieje dzięki ciekawym budynkom

Małgorzata Mrowiec
Dom jednoosobowy DOMO DOM przy ul. Zakamycze
Dom jednoosobowy DOMO DOM przy ul. Zakamycze Tomasz Zakrzewski
Konkurs Kraków mój dom. Dziś (sobota) ostatni dzień, kiedy można zgłosić obiekty-kandydatów do konkursu architektonicznego "Kraków mój dom". Szukamy w nim dobrej najnowszej architektury, ciekawych, znaczących budynków, dzięki którym pięknieje miasto, jak też - dobrze urządzonej przestrzeni. Chcemy docenić i zaprezentować dobre wzorce.

Zachęcamy krakowian do wskazywania swoich typów. Zgłoszenia w konkursie powinny dotyczyć obiektów z Krakowa oddanych do użytku między 1 marca 2013 r. a 31 marca 2014 roku. Można ich dokonywać e-mailem na adres: [email protected].

Czekamy na zgłoszenia w kategoriach: a architektura mieszkaniowa a architektura użyteczności publicznej (np. biurowce, obiekty sportowe) a architektura przestrzeni publicznej (jak: place, parki) a rewaloryzacja.

Kapituła konkursu (złożona ze specjalistów od architektury i urbanistyki) wybierze spośród zgłoszeń nominowane obiekty. 8 maja opublikujemy ich listę i zaprosimy Czytelników do głosowania - wybierania najlepszych.

Pośród już zgłoszonych kandydatów jest m.in. DOMO DOM - dom jednoosobowy przy ul. Zakamycze. Został zaprojektowany przez arch. Tadeusza Lemańskiego. Jak wyjaśnia projektant, ma on zapewnić mieszkańcowi "komfort posiadania domu, czyli bliskość przyrody, dystans do sąsiadów i rzecz dosyć ważną w obecnych czasach - garaż na samochód, motocykl czy też rower i miejsce na schowanie np. deski z żaglem".

Mieszka się tutaj na 40 mkw. (pokój z aneksem kuchennym, łazienka i sypialnia), garaż to kolejne 22 mkw. Niełatwym zadaniem było spełnienie warunków zabudowy, nakazujących przykrycie budynku dachem dwuspadowym. Niewielki domek o niezwykłej formie robi wrażenie.

Inny kandydat w konkursie to Kamienice Wandy - zespół mieszkaniowo-usługowy przy ul. Grzegórzeckiej 73. Wyrósł on w terenie przemysłowym, od dawna nieużytkowanym, w dużym stopniu zdegradowanym przestrzennie. W ramach rewaloryzacji tego terenu powstały budynki, których partery zajmują usługi i handel, a wyższe kondygnacje - apartamenty. Segmenty zabudowy łączą się w parterze, tworząc tarasy dla mieszkań pierwszego piętra.

Przykładem rekultywacji terenów poprzemysłowych jest też zgłoszony do konkursu kompleks budynków biurowych Bonarka for Business przy ul. Puszkarskiej. Jesienią ub.r. został oddany do użytku ostatni z czterech elementów kompleksu - budynek D. Oprócz biurowców stworzono tu przestronny ogólnodostępny plac.

W kategorii "rewaloryzacja" jednym z kandydatów jest Centrum Wystawowo-Konferencyjne im. T. Kościuszki, które powstało w dotąd zrujnowanej kurtynie fortu "Kościuszko". Opróżniono tu z ziemi mury, które były zasypane przez ponad 160 lat, osuszono je, wzmocniono fundamenty. Pomiędzy murami zbudowano dwie kondygnacje centrum, a całość została przykryta dachem, który zarazem jest tarasem z widokiem na kopiec Kościuszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski