Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś śmigus-dyngus: pomysłów na lany poniedziałek jest mnóstwo i to od wieków WIDEO+ZDJĘCIA

KAG
Lany Poniedziałek, czyli Śmigus Dyngus
Lany Poniedziałek, czyli Śmigus Dyngus Tomasz Bolt
Śmigus-dyngus, czyli Lany Poniedziałek, pozostaje jedną z najciekawszych i najstarszych tradycji wielkanocnych. Zwyczaj ten posiada magiczny rodowód, przed wiekami wiązał się z okazywaniem radości po odejściu zimy oraz z witaniem rozpoczynającej się wiosny. W tym szczególnym dniu kobiety oblewano wodą oraz smagano gałązką. Te rytuały miały zapewnić siły witalne, a do tego oczyścić z chorób. ŚMIGUS-DYNGUS - POMYSŁY NA LANY PONIEDZIAŁEK

O śmigusie na filmie mówi Iwona Rosińska, etnolog, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.

Tradycja dyngusa sięga kilku wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju pochodzą z XIV wieku. Śmigus i dyngus na początku funkcjonowały jako osobne tradycje i wywodziły się z tradycji Słowian. Śmigus polegał na symbolicznym smaganiu kobiet witkami wierzby. Natomiast dyngus, który nałożył się na zwyczaj smagania.

Polegał na oblewaniu kobiet wodą. Miało to zapewnić oczyszczenie z chorób. Śmigus-dyngus oprócz Polski obchodzony jest jeszcze m.in. w Czechach, Słowacji, Ukrainie, a także na Węgrzech. Zwyczaj oblewania wodą mocno spopularyzował się w USA za sprawą polskiej społeczności.

Procesja konna w Raciborzu odbyła się w Wielkanocny Poniedziałek

Procesja konna w Raciborzu w Lany Poniedziałek z biskupem Cz...

W miejscowości Bufallo corocznie obchodzi się Dyngus Day. Podczas którego mieszkańcy oblewają się wodą. Z kolei w Tajlandii ludność obchodzi zwyczaj Songkran, który również polega na oblewaniu się wodą. Tajlandczycy obchodzą w ten sposób tajlandzki Nowy Rok.

Procesje konne w Wielki Poniedziałek Ostropa

ZWYCZAJE WIELKANOCNE: Lany Poniedziałek, Wielki Piątek, Wiel...

ŚMIGUS-DYNGUS A PRAWO

Zgodnie z tradycją w lany poniedziałek każdy może zostać oblany wodą. Wiadomo jednak, że nie każdemu takie oblanie przypadnie do gustu. Wesołe, tradycyjne święto czasem przybiera chuligański wymiar. Jak wygląda więc zwyczaj polewania wodą od strony prawnej?

Dyngus jest świętem posiadającym długą tradycję. Dzięki czemu wpisuje się w tzw. kontratyp zwyczaju, który wyłącza czyn z odpowiedzialności karnej. Zwyczaje, które na pierwszy rzut oka posiadają znamiona przestępstwa. Jednak wpisują się w tradycję i są społecznie akceptowane nie mogą nieść ze sobą odpowiedzialności karnej.

Istnieją jednak pewne wyjątki, dzięki którym osoba oblewająca może ponieść konsekwencje prawne. Dyngus ewoluował i z tradycyjnym oblewaniem wodą ma coraz mniej wspólnego. Radosne oblewanie coraz częściej zastępują chuligańskie wybryki. Oblewanie może zostać uznane za chuligański wybryk i uznane za wykroczenie.

Osoba oblewająca może ponieść odpowiedzialność na podstawie art. 288 § 1 Kodeksu karnego w momencie, gdy podczas oblewania dopuści się uszkodzenia mienia. W zależności od wartości mienia, czyn może zostać uznany za wykroczenie, a nawet za przestępstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!