Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2014 - matematyka [ARKUSZ CKE, ZADANIA, ROZWIĄZANIA, KLUCZ]

Redakcja
Egzamin gimnazjalny - arkusz CKE - matematyka z roku 2013
Egzamin gimnazjalny - arkusz CKE - matematyka z roku 2013 ARKUSZ CKE - MATEMATYKA
Matematyka - egzamin gimnazjalny 2014 - arkusz CKE - zadania - rozwiązania (klucz odpowiedzi) - wszystko w tym miejscu już 24 kwietnia 2014. Egzamin gimnazjalny z matematyki rozpoczyna się o godz. 11. Egzamin trwa 90 minut. Matematyka nie jest jedynym przedmiotem, z którym tego dnia zmierzą się gimnazjaliści. Wcześniej - o godz. 9.00 - czeka ich przyroda.

Egzamin gimnazjalny 2014 - matematyka - ARKUSZ CKE
Oficjalny arkusz CKE opublikujemy w tym miejscu 24 kwietnia, po zakończeniu egzaminu. Na naszej stronie znajdziesz też prawidłowe rozwiązania (klucz odpowiedzi). Jeszcze w czasie, gdy będzie trwał egzamin, opublikujemy przykładowe zadania z matematyki.

Matematyka jest na egzaminie gimnazjalnym obowiązkowa. Zanim poznamy tegoroczny arkusz CKE i zawarte w nim zadania, przypominamy zestawy zadań z roku 2013 Zobacz: arkusz CKE, matematyka

Egzamin gimnazjalne 2014 - przecieki z CKE
Egzamin gimnazjalny, matematyka - przykładowe zadania (arkusz CKE, rok 2013)

* W pewnej hurtowni za 120 jednakowych paczek herbaty trzeba zapłacić 1500 zł. Ile takich paczek herbaty można kupić w tej hurtowni za 600 zł, przy tej samej cenie za jedną paczkę ?
Wybierz odpowiedź spośród podanych.
A. 48 B. 5 C. 52 D. 56

* W pudełku było 20 kul białych i 10 czarnych. Dołożono jeszcze 10 kul białych i 15 czarnych. Oceń prawdziwość
podanych zdań:
- Przed dołożeniem kul prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej było trzy razy większe niż prawdopodobieństwo wylosowania kuli czarnej
- Po dołożeniu kul prawdopodobieństwo wylosowania kuli czarnej jest większe niż prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej

Egzamin gimnazjalny 2013 - matematyka - wyniki
Jak czytamy w raporcie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, standardowy zestaw z matematyki składał się z 20 za dań zamkniętych (w których uczeń wybiera lub ocenia proponowane odpowiedzi) i 3 zadań otwartych (do których odpowiedzi uczeń formułuje sam). Większość zadań zamkniętych (14) stanowiły zadania wyboru wielokrotnego – uczeń wybierał jedną poprawną odpowiedź spośród czterech propozycji. W sześciu zadaniach trzeba było ocenić prawdziwość podanych stwierdzeń (zadani a typu prawda/fałsz). W zadaniach otwartych należało zapisać rozwiązanie. W zestawie znalazło się 15 rysunków (w tym cztery diagramy i jeden wykres liniowy).

Egzamin gimnazjalny nie był najwyraźniej prosty - matematyka wypadła przeciętnie. Ogółem uczniowie w okręgu uzyskali z 46% punktów możliwych do uzyskania z matematyki oraz 58% punktów możliwych do uzyskanie z przedmiotów przyrodniczych.

W zestawie zadań z matematyki nie było zadań bardzo łatwych - przyznaje OKE. Najłatwiejsze było dla uczniów przedstawianie danych liczbowych na diagramach (dobór odpowiedniego diagramu do danych liczbowych).
Do łatwych należało też odczytywanie informacji z wykresu zależności liniowej oraz oszacowanie prawdopodobieństwa podanego zdarzenia. Tematyka związana z rachunkiem prawdopodobieństwa pojawiła się wraz z nową podstawą programową i widać, że uczniowie radzą sobie bardzo dobrze. Umiarkowanie trudne były zadania wymagające: sprawności rachunkowej oraz analizowania i przetwarzania informacji.

Matematyka - trudne zadania to większość
Stosunkowo najliczniejsza jest grupa zadań trudnych, czyli rozwiązywanych poprawnie przez mniej niż połowę uczniów. Na przeszkodzie w osiągnięciu sukcesu stał tu brak należytej znajomości pojęć matematycznych i swobody w posługiwaniu
się nimi (mediana, potęgi, język algebry, własności figur geometrycznych).

Najtrudniejsze było przeprowadzenie rozumowania matematycznego (dowodu) i zapisanie jego przebiegu. Niepokojący jest wysoki procent uczniów, którzy nie podejmowali prób rozwiązania zadań otwartych. Średnio, dla trzech zadań, jest to 20%. (Znacznie niższy jest dla poziomu podstawowego egzaminu maturalnego z matematyki – 16%, a dla pozostałych egzaminów nie przekracza 7%.)

Egzamin gimnazjalny 2014 - język polski [ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]
Zobacz też: Egzamin gimnazjalny 2014 - historia i wos - ARKUSZ CKE, PYTANIA, ROZWIĄZANIA - ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska