Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

The Krasnals oburzają się i wycofują

Łukasz Gazur
Fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem / Statek głupców"
Fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem / Statek głupców" The Krasnals
Prowokacja artystyczna. Twórcy zgodzili się przemalować budzący kontrowersje obraz. Uległość, zdrowy rozsądek czy może marketing?

Poszło o obraz "Bitwa pod Grunwaldem / Statek głupców", namalowany przez grupę, a pokazany na wystawie w Poznaniu, w Skalar Office Center. Kilka dni temu do prokuratury złożono doniesienie o "znieważeniu ojca Rydzyka i papieża Jana Pawła II przez grupę The Krasnals". Autorem skargi jest Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

Artyści w swoim oświadczeniu odpowiedzieli, że osoba "w białej szacie jest postacią anonimową, nawiązującą do postaci z dzieła Jana Matejki, do której nie ma żadnego opisu, a Jan Paweł II znajduje się w innym miejscu obrazu". Przedstawienie ojca Rydzyka pod postacią świni depczącej papieża miało być "zgodne z kanonem znaczeniowym starożytnych symboli, gdzie świnia była symbolem płodności, uważana za zwierzę obdarzone siłami słońca, przedstawiana jako personifikacja ziemi".

The Krasnals zwracają uwagę, że nie chcieli nikogo urazić i wyrażają zgodę na zasłonięcie kontrowersyjnego fragmentu obrazu. W końcu jednak postanowili dzieło przemalować (o. Rydzyk ma postać człowieka w złotej aureoli).

"Nie chcemy, aby ten fragment ponownie wywoływał niesmak wśród rodaków, więc otwarci jesteśmy na konsultacje społeczne, aby nie został nikt niezadowolony z ostatecznej wersji" - piszą w swym oświadczeniu artyści.

- To zabieg ciekawy z kilku powodów. Przemalowując dzieło, wybijają przeciwnikom argumenty z ręki, doprowadzają je do absurdu. Udowodnili też, że wrzucenie ich do szuflady z napisem "sztuka prawicowa" było przedwczesne - komentuje Marcin Gołębiewski, właściciel galerii Art Agenda Nova, która pokazywała w przeszłości prace The Krasnals. Dodaje, że grupa zapracowała na to, by wyśmiewać rozmaite opcje polityczne i światopoglądowe bez względu na zajmowaną przez nie stronę barykady.

W przeszłości grupa traktowana była jako opozycja wobec lewicowego środowiska artystycznego - osób skupionych choćby wokół "Krytyki Politycznej". To czasopismo, zdaniem "Krasnali", stworzyło "politbiuro sztuki", decydujące o tym, kto jest artystą "słusznym", a kto nie. Dlatego The Krasnals w środowiskach lewicowych byli twórcami wręcz wyklętymi.

O grupie, którą tworzą artyści ukrywający swoją tożsamość, zrobiło się głośno, gdy w 2008 r. słynny dom aukcyjny Christie's wycenił ich dzieło na 70 tysięcy funtów. Eksperci z Londynu pomylili bowiem pracę The Krasnals z obrazem Wilhelma Sasnala (artyści podpisali obraz "Whielki Krasnal"). Grupa twierdziła, że przez ten zabieg chciała obnażyć "układy funkcjonujące w obiegu sztuki".

Z podobnego powodu powstał także obraz "Piramida zwierząt", nawiązujący do skandalizującej pracy Katarzyny Kozyry z lat 90. XX wieku. Tym razem trzy małpy zostały podpisane jako "artysta", "kurator" i "krytyk". Dla jednych zwykła zgrywa, dla innych - krytyka systemu, w którym wszystko opiera się na barkach artysty.

Dlaczego The Krasnals zdecydowali się zmienić swoje dzieło po ataku ze strony Ryszarda Nowaka? Jedni uważają, że może to być niebezpieczny precedens. Inni doszukują się w tym działania marketingowego, bo sama grupa głośno o tym fakcie informowała, także media.

- To jest pewien przełom. Strategia artystów jest ciekawa, bo dotąd twórcy tacy jak Katarzyna Kozyra, Dorota Nieznalska czy Julita Wójcik (autorka tęczy w Warszawie) nie chcieli ustępować ani na krok- mówi socjolog kultury Mariusz Zawiślak.
Nagłaśniając całą sprawę twórcy zrobili raz jeszcze wokół siebie zamieszanie. Przemalowanie obrazu mogło nie być wcale unikiem, lecz sprytnym marketingiem.

Do 25 kwietnia pod adresem: [email protected] każdy może zgłaszać swoje uwagi odnośnie obrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski