18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy zwracają nam zrabowanego Guardiego

Łukasz Gazur
„Schody pałacowe” Francesco Guardiego
„Schody pałacowe” Francesco Guardiego FOT. ANNA KACZMARZ
Sztuka. Potwierdziły się nieoficjalne informacje: do Polski wraca obraz „Schody pałacowe”.

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Polski, w poniedziałek w Berlinie odbierze z rąk Niemców płótno „Schody pałacowe” Francesco Guardiego. Odzyskany obraz jest jednym z najważniejszych dzieł z listy zaginionych w czasie II wojny światowej.

Obraz od 1925 roku, czyli od chwili zakupu od kolekcjonera Leona Kranca, należał do Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1939 roku Niemcy go skonfiskowali. Miał znaleźć się w muzeum sztuki w Linzu, gdzie planowano ulokować zbiory sztuki Adolfa Hitlera.

Po wojnie płótno wisiało w gabinecie rektora uniwersytetu w Heidelbergu, który wypożyczył je jednemu z muzeów. Dzieło zlokalizowano w 1998 r. Gdy okazało się, że obraz Guardiego poszukiwany jest przez stronę polską, uczelnia zadeklarowała gotowość jego zwrotu. Jednak ministerstwo kultury Badenii-Wirtembergii sprzeciwiło się temu. Obraz trafił do magazynów Galerii Państwowej w Stuttgarcie.

Dziennik „Der Tagesspiegel”, który pisał o sprawie w lutym tego roku, twierdził, że niemieckie MSZ traktowało obraz jako argument w negocjacjach na temat wzajemnego zwrotu dzieł sztuki. RFN domaga się m.in. od Polski oddania Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie (tzw. Berlinki), która przechowywana jest w Bibliotece UJ. Polacy się na to nie chcą zgodzić.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niemcy zwracają nam zrabowanego Guardiego - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski