18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się biorą dziury w serze?

(DD)
Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 13 kilogramów żółtego sera
Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 13 kilogramów żółtego sera Fot. 123RF
Zdrowie na talerzu. Pamiętacie wierszyk Jana Brzechwy „Wrona i ser”? Zwierzęta zastanawiały się, skąd się biorą dziury w serze. Zagadkę postanowiła rozwiązać wrona. Badała ser tak dokładnie i z takim zapamiętaniem, że wkrótce nie było po nim śladu... Bierzmy przykład z wrony! Nie, nie w szukaniu dziur, ale w jedzeniu sera. Jedzmy z umiarem, ale systematycznie.

Bo żółte sery są zdrowe. Zawierają wiele cennych składników – białko, kwasy tłuszczowe, witaminy (A, B, D i K) i minerały (wapń, fosfor, magnez, cynk i miedź) – niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego i mięśniowego organizmu.

Te substancje są także odpowiedzialne za budowę naturalnej bariery chroniącej przed bakteriami i wirusami. Żółty ser jest najlepszym źródłem wapnia wzmacniającego kości, zęby i paznokcie spośród wszystkich przetworów mlecznych.

Tylko 7 g sera zawiera tyle wapnia, co pełna szklanka mleka. Mówimy oczywiście o prawdziwym serze, a nie o produktach seropodobnych (w świetle przepisów ser zawierający nawet najmniejszą domieszkę tłuszczów roślinnych staje się produktem seropodobnym) lub wręcz zafałszowanych (czyli z dodatkiem np. oleju roślinnego, łoju, skrobi pszennej, soi, co wytwórca skrzętnie zataja), udających oryginalne sery.

Oryginalny ser żółty jest wytwarzany jedynie z mleka (do wyprodukowania kilograma sera potrzeba go od 10 do 15 litrów) oraz komponentów związanych z procesem dojrzewania, czyli bakterii, kwasu mlekowego i podpuszczki.

Niestety, konserwanty i stabilizatory obecne są zarówno w podróbkach, jak i większości autentycznych serów. Na smak i jakość sera największy wpływ mają więc jakość mleka (im gorsza, tym więcej niezdrowych dodatków), a także długość nasalania i dojrzewania (od czterech dni do sześciu miesięcy, co zależy od gatunku).

A skąd się biorą dziury w serze? To efekt działania kultur bakterii propionowych, biorących udział w produkcji sera typu szwajcarskiego (nie używa się ich przy produkcji serów holenderskich). Bakterie przerabiają wytworzony wcześniej kwas mlekowy na kwas propionowy. Podczas tego procesu wydziela się dwutlenek węgla, który rozpycha miąższ sera, tworząc pęcherzyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skąd się biorą dziury w serze? - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski