Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkrakowski smog w akcji

Jolanta Białek
Ola Karabinowska (z lewej) i Kasia Florkowska, czyli wielicki patrol „Tropicieli”
Ola Karabinowska (z lewej) i Kasia Florkowska, czyli wielicki patrol „Tropicieli” FOT. JOLANTA BIAŁEK
Ochrona środowiska. Mieszkańcy coraz częściej narzekają na jakość powietrza. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w gminach sąsiadują­cych z Krakowem. W tym tygodniu Wieliczkę odwiedzili Tropiciele Cząstek Stałych, którzy sprawdzali jakość miejskiej atmosfery.

Tropiciele Cząstek Stałych pojawili się w centrum Wieliczki 11 marca. – Powietrze jest tu na pewno czystsze niż w Krakowie. Lepiej się oddycha – twierdziły uczestniczki patrolu, studentki medycyny Aleksandra Karabi­nowska i Katarzyna Florkow­ska. Dziewczęta były zaopatrzone w specjalne kombinezony i maski. Akcesoria te były oczywiście tylko wyróżnikiem patrolu. Jakość wielickiego powietrza nie jest wprawdzie najlepsza, ale nie jest na szczęście tak źle, by mieszkańcy musieli wyposażyć się w odzież ochronną.

Kampania informacyjno-edukacyjna „Tropiciele Cząstek Stałych”, prowadzona przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) ma pokazać, że wbrew utartemu przekonaniu, zanie­czyszczenie powietrza jest poważnym problemem nie tylko w dużych miastach, lecz także w miasteczkach oraz na terenach wiejskich.

– Ze względu na dominujące źródła emisji zanieczyszczeń pyłowych, stężenia cząstek stałych (stałych i płynnych cząstek sadzy i popiołu zawieszonych w powietrzu - red.) są najwyższe na terenach mieszkalnych, na których znajdują się budynki opalane węglem lub drewnem, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie takich terenów – twierdzi dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, ekspert merytoryczny kampanii „Tropiciele”.

Wieliczka: w dolince wiatr hula o wiele słabiej

Według eko-prognozy dla Małopolski (dostępnej na stronie internetowej www.malopolskie.pl) wczoraj śred­nio­dobowa jakość wielickiego powietrza miała być „bardzo zła”. „Na obszarze Wieliczki zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom dopuszczalny. Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia” – przestrzegali autorzy prognozy. Wedle nich dzisiaj jakość powietrza w Wieliczce ma być „dostateczna”, a jutro – „dobra”.

Najbliższa Wieliczce stacja automatycznego monitoringu powietrza znajduje się w Krakowie-Kur­dwa­nowie. Poprzedniej nocy stężenie pyłu PM10 wynosiło od 150 do 188 mikrograma na metr sześć. (śred­nio­dobowa wartość dopuszczalna to 50 mikrograma na metr sześć., nie powinna być ona przekraczana więcej niż 35 dni w ciągu roku), a od godz. 8 – gdy ludzie nie dogrzewali już tak mocno mieszkań – zaczęło wyraźnie i systematycznie spadać.

W poprzednim miesiącu stężenie pyłu PM10 było przekroczone niemal przez cały czas. Z danych ze stacji „Kur­dwanów” wynika, że najgorzej było 14 lutego, gdy średnia dobowa wynosiła 214 mikrograma na metr sześć. A w tym miesiącu najgorsze wyniki były 11 i 13 marca, gdy średnia dobowa wynosiła 147 i 134 mikrograma na metr sześć.

Na jakość wielickiego powietrza mają wpływ nie tylko mieszkańcy opalający domy węglem oraz zanieczyszczenia, które docierają do Wieliczki z wiatrem m.in. od Krakowa, ale także usytuowanie miasteczka w dolinie. Nad Wieliczką smog unosi się długo, bo cyrkulacja powietrza jest tu słaba.

– Tego problemu nie uda się uniknąć, dlatego przygotowujemy się do działań mających poprawić czystość powietrza w Wieliczce. Nie myślę o wprowadzeniu zakazu palenia węglem, ale zamierzamy opracować plan ochrony jakości powietrza w gminie na lata 2014-2020. Staramy się o dofinansowanie na ten cel w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, który potem ma mieć pieniądze także na realizację zapisów tego typu dokumentów – twierdzi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Niepołomice: ratuje ich Puszcza, ale też mają problem

– Smog zaczął dokuczać także Niepołomicom. Czuję to szczególnie wieczorem, nawet w rejonie Puszczy Niepoło­mickiej, gdzie często chodzę „z kijkami”. Trzeba w tej sprawie pilnie coś zrobić, bo w latach wcześniejszych powietrze w Niepołomicach było czyściejsze – alarmuje emerytowana lekarka pani Elżbieta, która przeprowadziła się do Niepołomic kilka lat temu z Krakowa m.in. dlatego, że liczyła na „zdrowe powietrze”.

– Sam odczuwam, że pojawił się u nas smog. Na pewno ratuje nas trochę to, że mamy Puszczę Niepoło­micką, ale problem zanieczyszczenia powietrza zaczął dotyczyć także Niepołomic – przyznaje burmistrz miasta Roman Ptak. Zapowiada, że gmina na pewno weźmie udział w przedsięwzięciach mających poprawić jakość powietrza w aglomeracji krakowskiej, które mają być realizowane w latach 2014-2020 z UE.

Najbliższa Niepołomicom stacja automatycznego monitoringu powietrza znajduje się w Krakowie-Nowej Hucie. Poprzedniej nocy stężenie pyłu PM10 wynosiło tu od 187 do 132 mikrograma na metr sześć. W tym miesiącu najgorsze wyniki były 11 i 13 marca, gdy średnia dobowa wynosiła 128 i 137 mikrograma na metr sześć., a najlepsze w dniach 4-8 marca, kiedy stężenie pyłu mieściło się w granicach 40-48 mikrograma na metr sześć.

Według danych ze stacji w Nowej Hucie w poprzednim miesiącu stężenie pyłu zawieszonego było przekroczone niemal non stop. Najgorzej było 4 i 27 lutego, gdy urządzenia mierzące PM10 pokazywały stężenie 190 i 147 mikrograma na metr sześć.

„Solne Miasto”: zbadają za darmo płuca wieliczan

Prezentacja wyników badań wielickiego powietrza prowadzonych przez „Tropicieli” odbędzie się dzisiaj w godz. 10-13 w „Solnym Mieście”.

Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli skorzystać też z bezpłatnych badań medycznych (m.in. spirometrii, pozwalającej na wczesne wykrycie chorób oskrzeli, w tym przewlekłej choroby płuc – POChP, a także zasięgnąć porady lekarskiej, zmierzyć ciśnienie oraz poziom tkanki tłuszczowej i cukru.

Patrole Tropicieli Cząstek Stałych i akcje zdrowotne w ramach kampanii prowadzonej przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii odbywają się we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

ILE PYŁU JEST W POWIETRZU?

Wieliczka, dane ze stacji automatycznego monitoringu powietrza w Krakowie - Kurdwanowie:

* 14 marca, zawartość pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu: godz. 1 – 188 mikrograma na metr sześć.; godz. 2 – 164; godz. 3 – 144; godz. 4 – 143; godz. 5 – 137; godz. 6 – 131; godz. 7 – 139; godz. 8 – 148; godz. 9 – 128; godz. 10 – 91; godz. 11 – 64; godz. 12 – 67; godz. 13 – 66.

* 13 marca najwyższa zawartość PM10 była w godz. 20-24 – od 225 do 274 miligrama na metr sześć.

Niepołomice, dane ze stacje automatycznego monitoringu powietrza w Krakowie – Nowej Hucie

* 14 marca, zawartość pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu: godz. 1 – 187; godz. 2 – 162; godz. 3 – 154; godz. 4 – 150; godz. 5 – 142; godz. 6 – 137; godz. 7 – 141; godz. 8 – 132; godz. 9 – 117; godz. 10 – 92; godz. 11 – 77; godz. 12 – 85; godz. 13 – 72.

* 13 marca najwyższa zawartość PM10 była w godz. 19-22: od 245 do prawie 300 mikrograma na metr sześć.

Dane pochodzą ze strony internetowej: www.monitoing.krakow.pios.gov.pl

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podkrakowski smog w akcji - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski