Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj mięso, zanim trafi na świąteczny stół

Katarzyna Hołuj
Krzysztof Giza
Krzysztof Giza Starostwa powiatowe w Myślenicach
Powiat. Powiatowy lekarz weterynarii alarmuje, że w ubiegłym roku tylko raz zgłoszono do zbadania sztukę trzody chlewnej zabitą na własny użytek. Ta niefrasobliwość może kosztować zarażenie włośnicą. Tymczasem badanie kosztuje 11 zł.

- Coś tu jest nie tak - mówi Krzysztof Giza, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach przypominając, że na terenie powiatu jest ponad 3000 gospodarstw rolnych, w których hoduje się bydło, a w prawie każdym hoduje się "przy okazji" przynajmniej jedną świnię z przeznaczeniem na świąteczny stół.

Liczbę faktycznych ubojów trudno jest oszacować. Faktem jest, że w 2013 roku do dobczyckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 108 zgłoszeń dotyczących uboju bydła i trzody na użytek własny (w tym 47 dotyczyło świń), ale są to zgłoszenia od właścicieli zarejestrowanych stad.

- Według mnie jest minimum 2000 gospodarstw, w których są świnie, które są ubijane na potrzeby własne właścicieli, ale nie są badane - mówi Giza.

Obowiązek zgłoszenia zamiaru uboju spoczywa na każdym, kto chce tego dokonać na własny użytek, we własnym gospodarstwie. I każdy też ma obowiązek zbadania ubitego zwierzęcia w kierunku włośnicy.
Święta, których wielu z nas nie wyobraża sobie bez domowych wyrobów wędliniarskich właśnie się zbliżają, tym bardziej aktualne są apele o to, aby obowiązków tych nie bagatelizować.

W ubiegłym roku na terenie powiatu myślenickiego stwierdzono osiem przypadków włośnicy, co prawda nie u świń, a u dzików, ale powiatowy lekarz weterynarii przypomina, że myszy czy szczury mogą tę chorobę przenosić, i były lata kiedy włośnicę u świń stwierdzano. Myśliwi, na co zwraca uwagę powiatowy lekarz, nie bagatelizują problemu i kierują upolowaną zwierzynę do badań, ale jak dodaje, poza kontrolą pozostają sztuki zabite przez kłusowników.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie wynika, że od 2010 roku na terenie województwa nie było przypadków zarażenia włośnicą ludzi.

- Rozbudzanie świadomości rolników jest konieczne szczególnie, że wyrobami dzielą się często w rodziną - uważa Krzysztof Giza.
Warunki, jakie powinien spełnić rolnik określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2010 roku. Zgodnie z nim, o zamiarze uboju (wyjątkiem jest drób i króliki) należy poinformować powiatowego lekarza weterynarii na co najmniej dobę przed dokonaniem uboju. - W przypadku świni wystarczy powiadomić nas telefonicznie - mówi Krzysztof Giza. Kolejny wymóg to konieczność zbadania świń (i dzików) w kierunku włośni te bowiem mogą stanowiąc zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Badanie kosztuje 11 zł (w przypadku dzików - 20 zł). Do tego trzeba dodać koszt dojazdu do gospodarstwa, weterynarza wskazanego przez powiatowego lekarza. Bada on najpierw całą sztukę, a następnie pobiera do zbadania w kierunku włośnicy próbkę mięsa. Minimum bezpieczeństwa może zapewnić już samodzielne pobranie takiej próbki mięsa i dostarczenie jej do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski