18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie wystartuje Legutko przed Dudą?

Grzegorz Skowron
DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE
Parlament Europejski. 25 maja będziemy wybierać 51 polskich przedstawicieli w europarlamencie.

* Już 14 komitetów. Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła zgłoszenia od 14 komitetów, które zamierzają wystawić kandydatów na europosłów. W tej grupie są już wszystkie najważniejsze siły polityczne w Polsce. Kolejne dwa komitety (Samoobro- na i Samoobrona Odrodzenie) czekają na rejestrację PKW. Ostateczny termin rejestracji komitetów wyborczych mija 7 kwietnia o godz. 16.15.

* 10 tysięcy podpisów. Wszystkich kandydatów do Parlamentu Europejskiego poznamy po 15 kwietnia. Tego dnia o północy mija termin rejestracji list wyborczych. Każda z nich musi być poparta co najmniej 10 tys. podpisów wyborców z danego okręgu wyborczego.

* Sondaże przedwyborcze. Gdyby wziąć uśrednione wyniki przeprowadzonych ostatnio sondaży, to w wyborach do PE na PiS zagłosuje 30 proc., na PO - 25 proc., na SLD - 15 proc., na Europę Plus - 8 proc., PSL - 7 proc. i Polskę Razem - 5 proc. Pozostałe komitety nie przekraczają 5-proc. progu wyborczego.

* Nawet PKW nie wierzy w dużą frekwencję. PKW zdecydowała, że karty do głosowania zostaną wydrukowane w nakładzie równym 75 proc. liczby uprawnionych do głosowania. Do lokali wyborczych trafią karty w liczbie 70 proc. wyborców w danym obwodzie, 5-proc. rezerwa pozostanie na wypadek, gdyby w którejś z komisji pojawiło się zagrożenie, że zabraknie kart do głosowania.

* Protasiewicz rezygnuje. Awantura na lotnisku we Frankfurcie będzie sporo kosztować obecnego eurodeputowanego Jacka Protasiewicza. Stracił już stanowisko szefa polskiej grupy, potem zrezygnował ze stanowiska szefa kampanii wyborczej PO. Teraz wycofał się z kandydowania do PE. Protasiewicz nadal chce kierować dolnośląskimi strukturami partii.

* Legutko przed Dudą. Krakowską listę PiS otworzy prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany wybrany 5 lat temu z listy wrocławskiej. Za nim znajdzie się poseł Andrzej Duda. To ciągle nieoficjalne informacje, bo władze okręgowe partii przekazały do Warszawy alfabetyczny wykaz potencjalnych kandydatów do PE. W tym z Małopolski jest także posłanka Barbara Bubula i senator Bogdan Pęk.

* Ziobro z Mularczykiem i kobietami. Liderem krakowskiej listy Solidarnej Polski będzie Zbigniew Ziobro, za nim znajdzie się europoseł Jacek Włosowicz, trzecie miejsce przypadnie posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi. Na liście SP w okręgu małopolsko--świętokrzyskim będą 4 kobiety, na razie ich nazwisk nie ujawniono.

* Terminy dla niepełnosprawnych. Do 5 maja osoby niepełnosprawne muszą zgłosić w urzędzie gminy zamiar głosowania korespondencyjnego. Tydzień dłużej jest na dopisanie się do spisu w lokalu dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych oraz zgłoszenie zamiaru głosowania przy użyciu nakładki w alfabecie Braille'a. 15 maja mija termin złożenia wniosku o sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski