Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie jednak będą sprzątać Kraków

Marcin Warszawski
Fot. Archiwum
O tym się mówi. Przez ponad półtora roku urzędnicy nie chcieli kontynuować współpracy ze służbą więzienną. Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że sytuacja ma się zmienić.

W całej Małopolsce więźniowie w ubiegłym roku łącznie przepracowali nieodpłatnie ponad 600 tysięcy godzin. W Krakowie – ani minuty. Powodem było zwieszenie porozumienia o współpracy miasta ze służbą więzienną. Wcześniej przez wiele lat więźniowie zajmowali się usuwaniem nielegalnych plakatów i ulotek, odśnieżaniem chodników czy zbieraniem śmieci.

Problem pojawił się, gdy koordynację działań z ramienia miasta od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przejęło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Wówczas współpracę zawieszono.

– W całym regionie każdego dnia bezpłatne prace wykonuje ponad pół tysiąca osadzonych. Jestem naprawdę zmartwiony, że ten program w Krakowie nie jest kontynuowany – mówi na początku tego roku płk Krzysztof Trela, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

Gdy w Dobczycach, Wado­wicach, Nowym Sączu czy Jerzmanowicach więźniowie bezpłatnie pracowali na rzecz ponad 200 instytucji, krakowscy urzędnicy przez półtora roku analizowali możliwość współpracy, wynajdując kolejne argumenty przeciw.

Zdaniem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu „część więźniów nie wykonywała zadań zgodnie z oczekiwaniami, a z niektórymi skazanymi były kłopoty”. Zarząd Budynków Komunalnych twierdził natomiast, że problemem są koszty transportu.

Całą sprawę wprost komentowali niektórzy radni. – Miasto nie jest zainteresowane współpracą ze służbą więzienną i celowo piętrzy trudności – oceniał radny Krzysztof Durek.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie do prezydenta Krakowa zwrócili się radni z Komisji Praworządności. Co ciekawe, Jacek Majchrowski przychylił się do prośby radnych, nakazując miejskim spółkom (MPO, ZIKiT, ZBK) ponowne nawiązanie współpracy ze służbą więzienną. Wskazał też prof. Wiesława Starowicza, doradcę ds. gospodarki miejskiej, na koordynatora tej współpracy. Więźniowie mają zająć się m.in. usuwaniem graffiti, likwidacją dzikich wysypisk śmieci czy pielęgnacją zieleni. – Zrezygnowanie z pracy więźniów było wielką stratą. Miejskie spółki niechętnie odnosiły się do pomysłów dotyczących kontynuacji porozumienia. Cieszę się, że prezydent postanowił to zmienić – komentuje radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta.

Wczoraj w Okręgowym Inspektoracie Służbym Więziennej dowiedzieliśmy się, że ten deklaruje nadal wolę współpracy. – To dobra wiadomość. Jak tylko otrzymamy oficjalne pismo w tej sprawie, chętnie zasiądziemy do rozmów z miastem na temat współpracy – przekazał mjr Tomasz Wacławek, rzecznik służby więziennej w Krakowie.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Więźniowie jednak będą sprzątać Kraków - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski