Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Więźniowie jednak będą sprzątać Kraków

Więźniowie jednak będą sprzątać Kraków

Więźniowie jednak będą sprzątać Kraków Więźniowie jednak będą sprzątać Kraków

(© Fot. Archiwum)

O tym się mówi. Przez ponad półtora roku urzędnicy nie chcieli kontynuować współpracy ze służbą więzienną. Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że sytuacja ma się zmienić.
W całej Małopolsce więźniowie w ubiegłym roku łącznie przepracowali nieodpłatnie ponad 600 tysięcy godzin. W Krakowie – ani minuty. Powodem było zwieszenie porozumienia o współpracy miasta ze służbą więzienną. Wcześniej przez wiele lat więźniowie zajmowali się usuwaniem nielegalnych plakatów i ulotek, odśnieżaniem chodników czy zbieraniem śmieci.

Problem pojawił się, gdy koordynację działań z ramienia miasta od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przejęło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Wówczas współpracę zawieszono.

– W całym regionie każdego dnia bezpłatne prace wykonuje ponad pół tysiąca osadzonych. Jestem naprawdę zmartwiony, że ten program w Krakowie nie jest kontynuowany – mówi na początku tego roku płk Krzysztof Trela, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.


Gdy w Dobczycach, Wado­wicach, Nowym Sączu czy Jerzmanowicach więźniowie bezpłatnie pracowali na rzecz ponad 200 instytucji, krakowscy urzędnicy przez półtora roku analizowali możliwość współpracy, wynajdując kolejne argumenty przeciw.

Zdaniem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu „część więźniów nie wykonywała zadań zgodnie z oczekiwaniami, a z niektórymi skazanymi były kłopoty”. Zarząd Budynków Komunalnych twierdził natomiast, że problemem są koszty transportu.

Całą sprawę wprost komentowali niektórzy radni. – Miasto nie jest zainteresowane współpracą ze służbą więzienną i celowo piętrzy trudności – oceniał radny Krzysztof Durek.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie do prezydenta Krakowa zwrócili się radni z Komisji Praworządności. Co ciekawe, Jacek Majchrowski przychylił się do prośby radnych, nakazując miejskim spółkom (MPO, ZIKiT, ZBK) ponowne nawiązanie współpracy ze służbą więzienną. Wskazał też prof. Wiesława Starowicza, doradcę ds. gospodarki miejskiej, na koordynatora tej współpracy. Więźniowie mają zająć się m.in. usuwaniem graffiti, likwidacją dzikich wysypisk śmieci czy pielęgnacją zieleni. – Zrezygnowanie z pracy więźniów było wielką stratą. Miejskie spółki niechętnie odnosiły się do pomysłów dotyczących kontynuacji porozumienia. Cieszę się, że prezydent postanowił to zmienić – komentuje radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta.

Wczoraj w Okręgowym Inspektoracie Służbym Więziennej dowiedzieliśmy się, że ten deklaruje nadal wolę współpracy. – To dobra wiadomość. Jak tylko otrzymamy oficjalne pismo w tej sprawie, chętnie zasiądziemy do rozmów z miastem na temat współpracy – przekazał mjr Tomasz Wacławek, rzecznik służby więziennej w Krakowie.

Napisz do autora
marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ZA pracę płaca

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

michał (gość)  •

Rozumiem,że to są więźniowie ,ale za pracę powinna być jakaś choćby minimalna płaca czy jakieś dodatkowe jedzenie czy jakieś drobne udogodnienia. To droga do RESOCJALIZACJI!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Musiał dopiero Anglik napisać list?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fan pewnej kapeli (gość)  •

Uchylę rąbka tajemnicy: Był sobie pewien Anglik, który chciał w Krakowie zamieszkać. Kiedy zobaczył dżunglę kiczowatych reklam, napisał list do prezydenta. Tą drogą usunęli dzicz reklamową. Może napisał także następny postulat - posprzątanie miasta?

odpowiedzi (0)

skomentuj

sprzątacze

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rex (gość)  •

czekają na nich mieszkań cy sp czyżyny najbardziej zasyfionego osiedla'

odpowiedzi (0)

skomentuj