Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót dwunastu bohaterów z Łączki

Piotr Subik
Historia. Ostatni komendant Okręgu Wileńskiego AK ppłk Antoni Olechnowicz wśród ofiar komunistów odnalezionych na Powązkach.

– To jest początek działania na rzecz trwałego upamiętnienia bohaterów tego powojennego dramatu – zapewnił wczoraj w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski. Stało się to podczas uroczystości ogłoszenia kolejnych nazwisk ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odkryto w wyniku ekshumacji prowadzonych w tzw. kwaterze „Ł” warszawskich Powązek.

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że udało się ustalić tożsamość dwunastu Żołnierzy Wyklętych, m.in. ostatniego komendanta Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej ppłk. Antoniego Olechnowicza ps. Poho­recki i skazanych na karę śmierci za rzekome szpiegostwo w procesie dotyczącym tzw. spisku komandorów kmdr. Stanisława Mieszkowskiego i kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego.

Pozostali bohaterowie, których miejsce pochówku udało się odnaleźć dzięki badaniom Instytutu Pamięci Narodowej, to żołnierze m.in. Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także uczestnicy rzekomych spisków w wojsku: mjr Jan Czeredys, Adam Gajdek, por. Roman Groński, ppłk Aleksander Adam Kita, ppor. Jerzy Miatkowski, ppłk Marian Orlik, Karol Rakoczy, por. Edmund Tudruj oraz por. Arkadiusz Wasilewski. Uroczystości pogrzebowe odnalezionych na Łączce ofiar komunizmu są zaplanowane 27 września tego roku, w 75. rocznicę utworzenia państwa podziemnego.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki zapowiedział, że w budynku aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie, gdzie po wojnie mieściła się katownia UB i gdzie ginęli bohaterowie pogrzebani w dołach ziemnych na Powązkach, powstanie Muzeum Ofiar Komunizmu.

Prowadzone od 2012 r. poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego to efekt współdziałania wielu państwowych instytucji, m.in. IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich celem jest ustalenie lokalizacji grobów straconych i zamordowanych w latach stalinizmu oraz ekshumacja i identyfikacja odnalezionych szczątków. Prace kontynuowane będą na wiosnę tego roku. – Nie spoczniemy, póki nie wykorzystamy każdej możliwości odnalezienia i zidentyfikowania szczątków naszych bohaterów i przywrócenia ich zbiorowej pamięci Polakom – zapowiedział wczoraj prezes IPN Łukasz Kamiński.

Wcześniej Instytutowi udało się zidentyfikować szczątki 16 ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–56, byli wśród nich: ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych płk Stanisław Kasznica, a także wybitni dowódcy oddziałów AK: mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka i mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Nadal poszukiwane są szczątki m.in. szefa Kedywu AK gen. Emila Augusta Fieldorfa ps. Nil, komendanta IV Zarządu Zrzeszenia WiN płk. Łukasza Ciep­lińskiego ps. Pług i dobrowolnego ochotnika do Auschwitz rtm. Witolda Pileckiego.

PAMIĘTAMY

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na tegoroczne krakowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzisiaj o godz. 11 na pl. Inwalidów przed byłą siedzibą UB jest zaplanowane spotkanie, które organizuje Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia WiN w Krakowie. Natomiast o 14.30 zostanie odprawiona msza święta w bazylice Mariackiej, a potem Marsz Pamięci przejdzie z Rynku Głównego do parku Jordana, gdzie o 16.15 uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym.

Wieczorem o godz. 18 w kościele oo. Jezuitów jest zaplanowana msza w intencji ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W programie jest także koncert pieśni patriotycznych „Gaude Mater Polonia” chóru Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Obchody odbędą się też w Dębicy, Kielcach, Limanowej i Rzeszowie. Patronem medialnym jest „Dziennik Polski”.

(PS)

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski