Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Wieś buduje galerię handlową i kanalizację

Wieś buduje galerię handlową i kanalizację

Sołtys Piszczek pokazuje, gdzie w Białce stanie oczyszczalnia Sołtys Piszczek pokazuje, gdzie w Białce stanie oczyszczalnia

Sołtys Piszczek pokazuje, gdzie w Białce stanie oczyszczalnia (© Tomasz Mateusiak)

Białka Tatrzańska. Jeszcze w tym roku powstanie oczyszczalnia ścieków i kanalizacja.Ta mała narciarska wioska doczeka się także galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia
To jeszcze wioska, czy już małe, prężne miasteczko? Takie pytanie zadaje sobie ostatnio każdy, kto odwiedził Białkę Tatrzańską. Podhalańska miejscowość rozwija się w niesamowitym tempie, a na dodatek właśnie ogłosiła kolejne ambitne plany. Jak obiecują miejscowi górale, w najbliższych miesiącach powstanie tu długo oczekiwana oczyszczalnia ścieków oraz całkiem spora galeria handlowa i sklep wielkopowierzchniowy znanej sieci spożywczej.

Licząca niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców Białka Tatrzańska to turystyczna potęga. W dziesiątkach tutejszych pensjonatów od kilkunastu lat zarówno zimą, jak i latem odpoczywa tysiące turystów. Nic dziwnego, że dzięki zostawianym przez nich pieniądzom wieś zaczęła się rozwijać. - Mamy kilometry stoków, 4-gwiazdkowy hotel oraz piękny kompleks basenów geotermalnych - wylicza Władysław Piszczek, sołtys Białki. - Do tego wiele ślicznych pensjonatów czy kwater prywatnych.

Do pełni szczęścia brakowało nam tylko kanalizacji. Przy takiej liczbie gości, życie bez niej dla wielu lokalnych przedsiębiorców stawało się bardzo trudne. Od lat staraliśmy się, by oczyszczalnia wreszcie powstała. Nareszcie się to udało.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu, które gmina Bukowina Tatrzańska zdobyła z Brukseli, za 48 mln zł w tym roku w Białce ruszy budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej (28 mln to koszt oczyszczalni). Stanie ona na Grapie. By nie stracić dotacji, gmina musi zrobić wszystko by już na początku przyszłego roku popłynęły do niej pierwsze ścieki. Plan jest zresztą ambitny i zakłada, że do kanalizacji niemal od razu podłączona zostanie prawie cała miejscowość.

- To wspaniała wiadomość - nie kryje Maria Nowobilska, mieszkanka wsi. - Wiadomo, że jak ktoś ma sporo gości, to trzeba szambo opróżniać niemal co tydzień. A my przecież jesteśmy już małym kurortem i musimy mieć wszystkie udogodnienia jak w mieście. Dlatego ja budową oczyszczalni jestem wprost zachwycona.

Szczęśliwi są też turyści i ekolodzy. I jedni, i drudzy od dłuższego czasu podnosili bowiem, że w szczycie sezonu w Białce nad rzeką o tej samej nazwie po prostu śmierdziało. Część okolicznych gospodarzy spuszczała bowiem swoje szamba do potoku. Z budową oczyszczalni to się ma skończyć.

Oczyszczalnia to jednak niejedyna nowa inwestycja, która do końca roku powstanie w Białce. Już teraz w miejscowości trwa budowa sklepu wielkopowierzchniowego dyskontu Biedronka (jej otwarcie planuje się na wrzesień) oraz galerii handlowej.
Miejscowych interesuje zwłaszcza ten drugi obiekt, który już rośnie w górę na działce tuż obok remizy i kościoła parafialnego. Jak udało nam się ustalić, budynek stawia podhalańska firma Kabanos ze Spytkowic, specjalizująca się w produkcji wędlin. Ma być on całkiem spory.

Jak informuje Agnieszka Rydlewska z wydziału budownictwa starostwa powiatowego w Zakopanem (wydawała pozwolenie na budowę), przyszła galeria będzie miała 1606 mkw. powierzchni użytkowej i znajdzie się w niej duży sklep spożywczy oraz kilkanaście punktów handlowych i usługowych. Na poddaszu budynku zaplanowano natomiast punkt bankowy, salon piękności oraz informację turystyczną i centrum fitness z siłownią.

- Podobno wszystkie lokale w galerii są już wynajęte - mówi sołtys Piszczek. - Ludzie lubią takie punkty handlowe i zapewne wielu turystów po nartach odwiedzi tę galerię. Rzeczywiście przemieniamy się w małe miasteczko.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się