Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe studium nie zagrozi Bagrom – przekonują urzędnicy

Anna Agaciak
Jak zapewniają urzędnicy, teren rekreacyjny i zielony wokół zalewu Bagry zostanie    zachowany
Jak zapewniają urzędnicy, teren rekreacyjny i zielony wokół zalewu Bagry zostanie zachowany Fot. Anna Kaczmarz
Kontrowersje. Mieszkańcy Płaszowa są zaniepokojeni zamiarami planistów, którzy dopuścili zabudowę brzegów zalewu

Planowana aktualizacja Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa trwale ograniczy rekreacyjny charakter terenów wokół zbiornika Bagry – zaalarmował media Adam Łaczek, lokalny aktywista. Mężczyzna dodaje, że studium jest sprzeczne z obowiązującym planem zagospodarowania.

Przykładowo tereny sportu i rekreacji – koło klasztoru oo. Trynitarzy studium kwalifikuje pod zabudowę. Przeznacza pod nią także tereny przeznaczone pod ośrodki sportów wodnych.

Czy według planistów jedynym większym terenem zielonym, na __którym mają wypoczywać krakowianie, są Błonia? – pyta Łaczek. – Po co w ramach „Nowej Huty Przyszłości” chcemy rozbudowywać kąpielisko w odległym i w praktyce dostępnym tylko samochodem Przylasku Rusieckim, skoro chcemy zrujnować tereny rekreacyjne położone w bezpośrednim sąsiedztwie śródmieścia funkcjonalnego Krakowa? – dodaje Łaczek i zaznacza, że poprzednie studium chroniło zieleń publiczną wokół zbiornika Bagry w o wiele większym zakresie.

Kinga Sadowska z biura prasowego krakowskiego magistratu zauważa, że powyższe zarzuty są nieaktualne. Dotyczą bowiem edycji projektu zmiany studium z etapu wyłożenia do publicznego wglądu w ubiegłym roku (18 czerwca – 29 lipca). Mieszkańcy zapoznali się wtedy z wyłożonym projektem, a następnie składali uwagi, które zostały uwzględnione.

W wyniku tych zmian wzdłuż północnego brzegu zalewu Bagry tereny zieleni urządzonej zostały znacznie poszerzone, dzięki czemu ich zasięg pokrywa się w większości z terenami wyznaczonymi w miejscowym planie.

Ponadto został wyznaczony nowy obszar usług, który ma chronić istniejące tereny sportowe. Natomiast niewielkie poszerzenia w projekcie zmiany studium – na rzecz terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej – obej- mują niewielki fragment terenu oznaczonego w miejscowym planie jako 15 ZP i teren 19 ZP(n). Należy podkreślić, iż dla terenów tych wyznacza się wysoki wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej: na poziomie 40–50 proc.

Tereny zieleni wzdłuż zachodniego i południowo-zachodniego brzegu, ujęte jako obudowa biologiczna, pozostały w kategorii terenów wód powierzchniowych śródlądowych.

_– Podkreślenia wymaga fakt, iż obszar zbiornika Bagry to terenchroniony zapisami projektu zmiany studium jako teren rekreacji i wypoczynku oraz ważna przestrzeń publiczna, co oznacza, iż teren ten będzie mógł być wykorzystywany przez mieszkańców. Podobne znaczenie dla miasta ma np. obszar Zakrzówka i __staw Płaszowski – _zapewnia Kinga Sadowska.

Podsumowując: przygotowywana do ponownego wyłożenia edycja projektu zmiany studium w znacznie szerszym stopniu chroni teren zalewu Bagry oraz jego otuliny biologicznej.

Projekt nowego studium z wprowadzonymi zmianami, wynikającymi z rozpatrzenia uwag, zostanie ponownie wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 4 marca do 14 kwietnia tego roku (z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt) w Urzędzie Miasta Krakowa:

* ul. Wielopole 17a, sala konferencyjna – dedykowane obszarom położonym w Dzielnicach I–VII;

* Rynek Podgórski 1, sala obrad im. F. Maryewskiego – dedykowane obszarom położonym w Dzielnicach VIII–XIII;

*osiedle Zgody 2, sala konferencyjna – dedykowane obszarom położonym w Dzielnicach XIV–XVIII.

Nowy projekt zmiany studium dostępny będzie również w internecie – na stronie www.bip.krakow.pl.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski