Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń uderzy w zakłady mięsne i rolników

Barbara Ciryt
Problem. Mimo że zwierzęta zarażone groźnym wirusem znaleziono przy granicy z Białorusią, konsekwencje tego dotkną też hodowców trzody chlewnej i przetwórców mięsa w Małopolsce

W ciągu ostatnich kilku dni w Polsce odnotowano już dwa przypadki zarażenia dzików wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Oba martwe osobniki zostały znalezione na Podlasiu, jeden w odległości 900 metrów, drugi natomiast 15 kilometrów od granicy z Białorusią.

Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, podkreśla, że w przypadku drugiego zwierzęcia stwierdzono koncentrację wirusa ASF, co może świadczyć o ostrej fazie choroby.

– _Mam nadzieję, że ten dzik, zanim padł, nie spowodował zakażenia innych osobników _– powiedział Krzysztof Niemczuk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba stwierdził, że w laboratorium w Puławach badane są kolejne zwierzęta. Od 2011 r. pod kątem występowania ASF sprawdzono tam już łącznie kilkanaście tysięcy próbek pobranych od dzików i świń.

Lek. wet. Piotr Śliwa, kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Krakowie, zwraca uwagę, że znalezione w Polsce chore zwierzęta to dziki migrujące. Obydwa najprawdopodobniej przywędrowały do nas z Białorusi. Uspokaja, że ani ludzie, ani inne gatunki zwierząt nie zapadają na tę chorobę.

Jednak problem może stanowić ona dla hodowców trzody chlewnej i przetwórców. Po tym, jak zwierzęta chore na ASF znaleziono na Litwie, 29 stycznia br. Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Unii Europejskiej. Później ogniska afrykańskiego pomoru świń odkryto także na Ukrainie i w samej Rosji. Choroba pustoszy tam hodowle, giną setki tysięcy świń.

Po stwierdzeniu występowania chorych zwierząt w Polsce, konsekwencji boją się wszyscy. – Nie ma znaczenia, czy to małe, czy większe zakłady mięsne, wielcy hodowcy, czy gospodarstwa rolne prowadzące niewielkie hodowle świń. Straty na pewno dotkną nas wszystkich _– nie ma wątpliwości Kazimierz Mółka, właściciel ubojni zwierząt w Trzetrzewinie w pow. nowosądeckim. – _Prowadzę produkcję na rynek polski i już mam kłopoty z zakupem tusz. W styczniu wieprzowinę kupowałem po 5,5 zł za kilogram żywej wagi, wczoraj po 4 zł. Dobrze, że płacę mniej, tyle że także taniej sprzedam. A do tego podejrzewam, że wkrótce __nie będę miał skąd wziąć żywca – mówi Mółka. Rolnicy, m.in. z pow. miechowskiego i proszowickiego starają się szybko sprzedać to, co wyhodowali. I nie zamierzają kontynuować hodowli, bo stanie się nieopłacalna.

Jeszcze w 2013 roku Polska szczyciła się tym, że pod względem eksportu mięsa znajduje się na trzecim miejscu w Europie. Teraz nie ma się już z czego cieszyć, od początku lutego polskie zakłady eksportujące mięso liczą straty.

Dla nas to bardzo ciężki okres – mówi krótko Dorota Karolak, rzecznik Sokołowa S.A, mającego zakłady produkcyjne m.in. w Tarnowie i Dębicy.

Ten zakład i jemu podobne najpierw straciły możliwość wysyłania mięsa do Rosji, a kilka dni temu również do Chin i Korei. A teraz po ustaleniu strefy buforowej przez Komisję Europejską z części kraju mogą je sprzedawać tylko na rynki europejskie.

Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy w Warszawie, zwraca uwagę, że embargo sparaliżuje polskie zakłady. – Eksport stanie w miejscu, umowy nie będą realizowane. Eksporterzy z innych krajów tylko czekają, żeby zająć ich miejsce. To naturalne biznesowe działanie, ale i __kolosalna strata dla całego polskiego rolnictwa – komentuje.

Afrykański pomór świń to choroba powodowana przez wirus. Objawia się u trzody m.in. brakiem apetytu, osowieniem, sinicami skóry uszu, brzucha i boków ciała, wypływami z nosa, biegunką i wymiotami.

Strefa buforowa

Komisja Europejska określiła strefę buforową, czyli skażony obszar, z którego nie będzie można sprzedawać mięsa nawet na rynkach UE. Za skażone wirusem uznano tereny w 3 województwach:

podlaskie: powiat sejneński, w powiecie augustowskim okręgi miejskie Płaska, Lipsk i Sztabin, powiat sokólski, w powiecie białostockim okręgi miejskie Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo i Gródek, powiaty hajnowski, bielski i siemiatycki,

lubelskie: powiaty bialski i włodawski.

mazowieckie: powiat łosicki.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski