Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżury tylko w szpitalu

Magdalena Balicka
Wszystko wskazuje na to, że od kwietnia nocą pacjenci z powiatu chrzanowskiego będą mogli szukać pomocy lekarzy tylko w szpitalu
Wszystko wskazuje na to, że od kwietnia nocą pacjenci z powiatu chrzanowskiego będą mogli szukać pomocy lekarzy tylko w szpitalu Fot. Magdalena Balicka
Powiat chrzanowski. Od kwietnia pacjenci z Trzebini i Libiąża nie będą mieli u siebie nocnych dyżurów lekarskich. Mieszkańcy już podpisują list protestacyjny. Samorządy oczekują na interwencję starosty

Mieszkańcy Trzebini i Libiąża boją się, że od kwietnia z ich gmin znikną punkty całodobowych dyżurów lekarskich. Dyrektor chrzanowskiego szpitala Krzysztof Kłos podpisał wstępną umowę z firmą, która może zagwarantować nocny dyżur jedynie w szpitalu.

Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze nie ogłosił wyników konkursu w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że wygra firma, która oferuje – jak wynika z nieoficjalnych przecieków – najniższą cenę usług.

Burmistrzowie Trzebini i Libiąża wystosowali protest do starosty. Uważają, że jako sprawujący pieczę nad szpitalem powinien nie dopuścić do podpisania takiej umowy.

– _To niedopuszczalne, by względy finansowe pozbawiały schorowanych mieszkańców dostępu do __opieki lekarskiej _– mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża, zaznaczając, że nie każdy pacjent ma własny samochód i nie każdego stać na taksówkę, by dojechać w nocy do centrum powiatu.

Burmistrz Libiąża ma żal do chrzanowskiego starosty, że mimo licznych interwencji nie reaguje na argumenty szefów obu gmin.

Mógł nie dopuścić do podpisania umowy z tą firmą – zaznacza. Starosta Adam Potocki twierdzi, że nie jest w tej sprawie stroną.

– _To Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs i to on wybierze firmę _– ucina Potocki. Burmistrzowie Trze-bini i Libiąża od kilku dni zbierają podpisy pod protestem.

Mieszkańcy naszych gmin nie są obywatelami drugiej kategorii. Nie pozwolimy na tak jawną dyskryminację – grzmi Stanisław Szczurek. Zarówno w Trzebini w przychodni przy os. ZWM, jak i w Libiążu przy ul. 1 Maja na nocnym dyżurze każdej nocy przyjmowanych jest ok. 60 pacjentów.

Maria Buła z Trzebini dwukrotnie korzystała z nocnej opieki w swoim mieście.

Raz, jak 15-letni syn dostał boleści żołądka. Drugi raz, gdy zwichnęłam rękę _– mówi kobieta. Nie wyobraża sobie, by w nagłych przypadkach musiała jechać na dyżur do Chrzanowa. _– Nie mamy z mężem auta, a autobusy nocą nie kursują – stwierdza. Nie chce nawet myśleć, jak długo trzeba będzie czekać przed gabinetem, gdy do szpitala zjadą chorzy z całego powiatu.

Julia Strózik i Weronika Tupaj z Trzebini także korzystały z wieczornej opieki medycznej w swej gminie. – _To teraz ludzie będą wzywali karetki, by zabrały ich do __szpitala _– przypuszczają trzebinianki.

Krzysztof Kłos, dyrektor chrzanowskiego szpitala zaznacza, że choć zamierza wynajmować pomieszczenia lekarskie od godziny 18 do rana, to jednak to, czy akurat wspomniana firma wygra konkurs, nie jest przesądzone.

Dla szpitala takie rozwiązanie oznacza kilkudziesięciotysięczny zysk w skali roku. – _Pacjentom da to lepszą pomoc lekarzy i dostęp do __sprzętu _– twierdzi Kłos.


Fakty

Wytyczne Narodowego Funduszu Zdrowia


Kontraktowanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest przeprowadzane w trybie konkursu ofert. Jolanta Pulchna, rzecznik krakowskiego oddziału NFZ zaznacza, że w kwestii miejsca udzielania świadczeń przepisy precyzują jedynie, że „uwzględniając kryterium dostępności do świadczeń, preferowana jest i dodatkowo oceniana lokalizacja miejsca udzielania świadczeń w głównym ośrodku administracyjnych na terenie obszaru zabezpieczenia”.

Oczywiście składając ofertę placówka może wskazać więcej niż jeden adres udzielania świadczeń. Posiadanie przez oferenta filii – dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów na obszarze, na którym placówka zabezpiecza opiekę – nie jest jednak dodatkowo premiowane. – Komisje konkursowe będą zachęcać placówki, które zostaną wybrane w konkursie, do uruchamiania dodatkowych ambulatoriów na terenie, na którym zabezpieczają opiekę, ale ostatecznie to świadczeniodawca będzie decydował, czy te filie uruchomi. NFZ nie może zmusić placówki do tego typu działań – twierdzi Jolanta Pulchna. Dodaje, że oferty konkursowe można składać do 18 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski