Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Olkusz najhojniej sypnął kasą na drogi. W Bolesławiu bez...

Olkusz najhojniej sypnął kasą na drogi. W Bolesławiu bez inwestycji

TRANSPORT. Chrzanowskie i olkuskie gminy rozdzieliły już pieniądze na inwestycje i remonty drogowe A Cieszą się mieszkańcy Trzebini. Do wydania jest ponad 5 mln zł. W Bolesławiu niecałe 300 tys. zł!

Patryk Borys z Chrzanowa apeluje do władz miasta, by wysupłały z budżetu pieniądze na remont ulicy Zielonej. Jest w opłakanym stanie. Fot. Magdalena Balicka

Dla większości mieszkańców powiatów chrzanowskiego i olkuskiego priorytetem budżetowym na 2014 rok jest naprawa dróg. Gminy właśnie podzieliły pieniądze.

Największych inwestycji drogowych mogą się spodziewać w Olkuszu i Trzebini, gdzie do wydania jest po pięć mln zł na same drogi gminne. Najskąpiej jest w Bolesławiu - niecałe 300 tys. oraz w Alwerni czy Wolbromiu - nieco ponad 300 tys. zł.

Olkusz w tym roku na wszystkie inwestycje drogowe planuje wydać 9,5 mln zł. - Oby teraz robili remonty dokładniej, żeby asfalt się nie zwijał i nie trzeba było poprawiać robót - komentują olkuszanie.

Sporo pieniędzy w tym roku na drogi ma Bukowno. Poza tym znalazły się też pieniądze na parkingi. Przy zmodernizowanym basenie przy ul. Reymonta do końca kwietnia pojawi się 115 nowych miejsc na auta za 520 tys. zł.

- Bardzo dobrze, bo nie zawsze było gdzie zaparkować. Szczególnie w sezonie - cieszy się Patrycja Szatan, która często odwiedza ośrodek rekreacyjny w Bukownie. W budżecie miasta zaplanowano kwotę 300 tys. zł na zadanie przebudowy infrastruktury osiedlowej.

W powiecie chrzanowskim najbardziej sfrustrowani są mieszkańcy Alwerni. - 300 tys. zł to inne gminy wydają na odśnieżanie dróg w zimie i odkaszanie latem. A u nas już teraz jest dziura na dziurze. Jak będzie się jeździć po zimie? - martwi się Bolesław Kicek z Alwerni. - Co z tego, że w zeszłym roku wyremontowano drogę z Alwerni do Regulic, skoro w najgorszym stanie są te małe, gminne dróżki - dodaje.

Radość za to w Trzebini i Chrzanowie. Tutaj gminy mają do wydania największe w powiecie kwoty. - Oby tylko wystarczyło na ulicę Zieloną w Chrzanowie, bo jest podziurawiona jak szwajcarski ser. Wstyd, bo to tuż przy nowej obwodnicy - zaznacza Mariusz Kania z Chrzanowa. Wtóruje mu Patryk Borys.

MAGDALENA BALICKA, KATARZYNA PONIKOWSKA

AlwerniaW 2014 roku gmina Alwernia ma do wydania na drogi gminne nieco ponad 300 tys. zł. Z tego 250 tys. zł na inwestycje i tylko 50 tys. zł na remonty.

Lwią część pieniędzy na inwestycje, bo aż 160 tys. zł, pochłonie budowa chodnika w Kwaczale. Za resztę wyremontowanych zostanie sześć dróg: w Grojcu, Okleśnej, Podłężu, Porębie Żegocie i Regulicach. Gmina dokłada też kwotę 71 tys. zł do budowy chodnika w Brodłach przy drodze wojewódzkiej. Kolejne 16,7 tys. zł dokłada na projekt budowy mostu w Okleśnej. (MB)

BabiceBabice mają w tym roku do wydania na drogi trochę ponad pół miliona złotych. Z tego 350 tys. zł na in-westycje, 200 tys. zł na remonty.

Pieniędzy wystarczy tylko na trzy przebudowy dróg: przy ulicy Mickiewicza w Wygiełzowie, Mrągo-wej w Zagórzu i Łąkowej w Rozkochowie. Wyremontowane zostaną natomiast ulice: Królowej Jadwigi w Babicach i Piaskowa w Jankowi-cach. Reszta to drobne, cząstkowe naprawy. Jak twierdzą urzędnicy, to i tak o około 200 tys. zł więcej do wydania niż przed rokiem. Dokładają bowiem sołectwa. (MB)

BolesławW 2014 gmina planuje wydać na drogi nieco ponad 258 tys. zł.

Najpilniejszego remontu wymaga ul. Browarna. Na jej remont przeznaczono kwotę 150 tys. zł. W tym roku zostanie też zrobiony remont ul. Miodowej w Krzykawce, odwodnienie ul. Głównej w Laskach, asfalt na ul. Laskowskiej w Małobądzu czy progi zwalniające i chodniki w Międzygórzu. Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie 59 tys. zł ze środków unijnych na odnowę placu parkingowego w centrum Bolesławia. Na razie jest zabezpieczone na ten cel 200 tys. zł. (PONI)

Bukowno


1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się