Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo wnieść odwołanie od niezadowalającej decyzji ZUS ?

Redakcja
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprawniony jest do wydawania różnego rodzaju decyzji dotyczących ubezpieczeń społecznych. Nie zawsze jednak decyzja ZUS jest prawidłowa; w takich sytuacjach konieczne jest złożenie odwołania.

TWÓJ PRAWNIK RADZI

Odwołanie musi zostać wniesione w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji przez ZUS. Jego niedotrzymanie spowoduje odrzucenie odwołania, z wyjątkiem sytuacji, gdy przekroczenie nie jest znaczne i nastąpiło bez winy odwołującego - wówczas jest szansa, że odwołanie nie zostanie odrzucone.

Odwołanie nie podlega opłatom sądowym.

Odwołanie należy wysłać pocztą lub złożyć osobiście w oddziale ZUS, który wydał skarżoną decyzję, przy czym powinno mieć ono formę pisemną.

***

Odwołanie powinno zawierać: zaskarżoną decyzję (data i numer), wskazanie, czy skarżymy decyzję w całości, czy w części, określenie i krótkie uzasadnienie zarzutów (wyjaśnienie, dlaczego - zdaniem odwołującego - decyzja jest nieprawidłowa), określenie i krótkie uzasadnienie wniosków, podpis odwołującego oraz w razie takiej konieczności - określone dowody.

Należy przy tym pamiętać, że możliwe jest jedynie wnioskowanie o zmianę decyzji (w całości lub w części). Oznacza to, że nie można wnosić o jej uchylenie.

***

Po złożeniu odwołania ZUS ma obowiązek przekazać je wraz z dokumentami sprawy do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania odwołującego. W zależności od rodzaju sprawy jest to sąd rejonowy lub okręgowy. Zanim ZUS przekaże sprawę do sądu, uprawniony jest do zmiany lub uchylenia zaskarżonej decyzji.

Po przekazaniu odwołania postępowanie prowadzone jest przez sąd, który wyznacza terminy rozpraw oraz prowadzi postępowanie dowodowe. Co do zasady obecność odwołującego w sądzie nie jest konieczna, niemniej stawienie się na rozprawie jest o tyle zasadne, że w innym wypadku odwołujący nie będzie miał wiedzy na temat przebiegu postępowania. W każdym wypadku, gdy sąd wezwie odwołującego do osobistego stawiennictwa, obecność w sądzie jest obowiązkowa.

***

Postępowanie kończy się wydaniem wyroku. Sąd oddala odwołanie, gdy jest ono nieuzasadnione, natomiast w innym wypadku zmienia zaskarżoną decyzję.

Od niekorzystnego wyroku przysługuje apelacja do sądu wyższej instancji (sąd okręgowy lub sąd apelacyjny).

Piotr Stolarczyk, radca prawny

Bezpłatne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści artykułu dla Czytelników "Dziennika Polskiego" w poniedziałki w godzinach 14.00 - 16.30 pod numerem: 12 417 10 64

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski