Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Deklaracje do korekty

Deklaracje do korekty

Wymuszona przez przepisy kolejna akcja zbierania deklaracji rozpocznie się 9 grudnia. Druki - takie same jak wcześniej - zostaną rozesłane do mieszkańców miasta pocztą, natomiast na wsiach można będzie odbierać je u sołtysów. Formularze deklaracji są do pobrania także na stronie www.eko. wieliczka.eu/pl.

WIELICZKA. Mieszkańcy gminy muszą ponownie złożyć formularze "śmieciowe". To wynik zmiany cen za odbiór odpadów komunalnych.

Ponieważ nowe ceny za wywóz śmieci segregowanych zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2014 roku, a obniżkę stawek Rada Miejska zatwierdziła przed tygodniem, Wieliczka musi teraz śpieszyć się, by uporać się w terminie ze wszystkimi związanymi z tym procedurami. Jeszcze przed końcem tego roku dane z deklaracji muszą być wprowadzone do systemu informatycznego, natomiast do mieszkańców trzeba wysłać blankiety wpłat.

Nowe deklaracje można będzie składać już od poniedziałku. Mieszkańcy powinni przynosić te dokumenty na dziennik podawaczy magistratu (przy ul. Powstania Warszawskiego 1 w Wieliczce) lub do siedziby Wydziału Gospodarki Komunalnej przy ul. Limanowskiego 32. Na ten adres druki można przesyłać również pocztą.

W pierwszych dniach akcji deklaracje będą przyjmowane w godzinach pracy urzędu, natomiast potem zostaną wyznaczone również popołudniowe dyżury dla przyjmowania "śmieciowych" formularzy.

Do zmniejszenia cen za śmieci przygotowują się także gminy Niepołomice i Kłaj. Obniżkę stawek zapowiadano tam także od początku 2014 roku. Teraz jednak uznano, że lepiej będzie poczekać z tym na nowelizację ustawy, co powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Chodzi o to, że w tym dokumencie ma pojawić się zapis, że w przypadku zmiany cen za śmieci mieszkańcy nie muszą składać nowych deklaracji, co pozwoli gminom uniknąć związanych z tym kosztów. Dlatego w Niepołomicach i Kłaju obniżki cen za wywóz odpadów komunalnych można spodziewać się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku.

- Koszt organizacji kolejnej akcji składania przez mieszkańców deklaracji to około 40 tys. zł. Uznaliśmy jednak, że nie będziemy czekać z obniżeniem cen na nowelizację przepisów, bo trudno przewidzieć, czy w tej sprawie rzeczywiście będzie zapowiadana zmiana - uważa burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

wielicki@dziennik.krakow.pl
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mieszkanka Kożmic Wielkich (gość)  •

40tys.koszt zbierania ponownie deklaracji tak jakby nie mozna oprzec sie na starych. Pewnie znowu powstał nowy etat biuro za chwile nowy budynek urzędu.Ktoś tu ma nie poukładane w głowie.Dlaczego na wieś poczta nie rozniesie nowych deklaracji my są GORSI albo tu poczta nie działa.Dojazd drogi na to Urzędasów nie obchodzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj