Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa publikacja o przyrodzie Krakowa może pomóc w walce o czyste powietrze

ANNA AGACIAK
Jedna z map książki, pokazująca tereny Krakowa najcenniejsze przyrodniczo, które powinny być chronione przed zabudową
Jedna z map książki, pokazująca tereny Krakowa najcenniejsze przyrodniczo, które powinny być chronione przed zabudową
Takiej publikacji o krakowskiej przyrodzie jeszcze nie było. Naukowcy nie tylko scharakteryzowali wszystkie walory środowiskowe miasta, ale również dali planistom wizję rozwoju Krakowa.

Jedna z map książki, pokazująca tereny Krakowa najcenniejsze przyrodniczo, które powinny być chronione przed zabudową

NAUKA. Na zlecenie krakowskiego magistratu powstało pierwsze naukowe wydawnictwo opisujące skarby natury w naszym mieście

Książka pt. "Środowisko przyrodnicze Krakowa. Zasoby - ochrona - kształtowanie" powstała pod redakcją dr Bożeny Degórskiej i mgr Marii Baścik. Stworzyli ją naukowcy z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Publikacja opisuje aktualny, całościowy stan przyrody w naszym mieście i ma pomóc m.in. w dostosowaniu intensywności zabudowy do uwarunkowań przyrodniczych miasta oraz w eliminowaniu lub ograniczeniu negatywnego oddziaływania różnych inwestycji na środowisko.

Dla krakowskiego przyrodnika dr. Kazimierza Walasza, który był autorem kilku rozdziałów, najcenniejsze w książce jest przedstawienie nowych 250 obszarów, nie do końca wcześniej rozpoznanych, a wartościowych przyrodniczo - z uwagi na szatę roślinną i obecność rzadkich zwierząt. Do tej pory nie były one uwzględniane w planowaniu przestrzennym. Natomiast teraz zostały wyraźnie zaznaczone na mapach i bezwzględnie powinny być chronione.

Nowa publikacja może być także ważnym orężem np. w walce o czyste powietrze w Krakowie. Wskazuje bowiem korytarze przewietrzania miasta, spójne z korytarzami dolin rzecznych, które nigdy nie powinny zostać zabudowane. - Jeśli te korytarze zostaną zabudowane, mieszkańcy Krakowa będą się dusić - uważa dr Walasz.

Dr Bożena Degórska przyznaje, że w książce proponuje się, by korytarze te stały się systemem wentylacji miasta, ułatwiającym napływ świeżego powietrza. - Chodzi nam o to, aby w planowaniu miejskim ten system zachować jako teren najbardziej zielony - tłumaczy dr Degórska.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski - w przedmowie książki - nie kryje zadowolenia, że powstała publikacja, która traktuje imponujące dziedzictwo przyrodnicze Krakowa w sposób kompleksowy.

Książka została wydana w nakładzie 500 egzemplarzy i ma służyć nie tylko planistom, ale także wszystkim zainteresowanym ochroną cennych przyrodniczo terenów. Książki można szukać np. Instytucie Geografii UJ czy w Bibliotece Jagiellońskiej.

anna.agaciak@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski