Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Gimnazja, w których uczeń się marnuje

Gimnazja, w których uczeń się marnuje

Informacje o wynikach nauczania w krakowskich gimnazjach (ramka obok) publikujemy jako pierwsi. Przygotował je rządowy Instytut Badań Edukacyjnych dla potrzeb Urzędu Miasta w Krakowie.

Dane o poziomie nauki w gimnazjach po raz pierwszy są tak dokładne FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI

EDUKACJA. Aż w połowie krakowskich szkół młodzież nie robi żadnych postępów - wynika z najnowszych danych Instytutu Badań Edukacyjnych

Te dane pokazują tzw.
edukacyjną wartość dodaną, czyli postęp, jaki dzieci osiągają w szkole. Jeśli jakaś placówka ma ujemny wskaźnik, oznacza to, że poziom uczniów spadł w ciągu trzech lat nauki w tej szkole. Mówiąc najprościej, uczeń piątkowy w podstawówce, pod koniec gimnazjum już nie jest tak dobrym uczniem. Przy ocenianiu są brane pod uwagę wyniki egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej i na zakończenie gimnazjów.

Najlepsze wyniki w Krakowie mają szkoły niepubliczne: Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów i Salezjańskie Gimnazjum Publiczne. Nie dość, że trafiają tam najlepsi uczniowie (niepublicznych szkół nie obowiązuje bowiem rejonizacja), to jeszcze okazuje się, że w tych placówkach przyrost wiedzy u uczniów jest największy.

Według Tadeusza Matusza, wiceprezydenta ds. edukacji w Krakowie, badania są niezwykle cennym źródłem wiedzy o krakowskich szkołach. - Uważam, że edukacyjna wartość dodana to najlepsza dostępna miara oceniająca pracę szkoły - mówi Matusz. Jego zdaniem ujemna wartość edukacyjna pokazuje, że jest coś nie tak z procesem dydaktycznym w danej placówce.

- Szkoła wypuszcza uczniów gorzej przygotowanych, niż ich przyjęła - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Tadeusz Matusz.

Gimnazjum nr 43 przy ul. Łuczanowickiej ma jedne z najgorszych wyników w Krakowie. - Do nas trafiają bardzo słabi uczniowie, czasami mają na świadectwie średnią 3,0 - mówi Barbara Wójcik, dyrektor szkoły. Dla wiceprezydenta Tadeusza Matusza to nie jest jednak żadne wytłumaczenie. Zapowiada także, że władze Krakowa zamierzają namawiać słabe szkoły do przygotowania programów naprawczych. Będą one mogły poprosić także o pomoc uczelni, aby dla nich przygotowały diagnozę, co w szkole powinno zostać zmienione.

Jeśli się nie uda, to taka szkoła może zostać w ciągu najbliższych lat zlikwidowana. Dla władz miasta dane z Instytutu Badań Edukacyjnych będą bowiem także pomocą w przygotowaniu listy szkół do zamknięcia.

Tadeusz Matusz: Niepokojący wynik- Około połowa krakowskich gimnazjów ma ujemne wyniki edukacyjnej wartości dodanej (ewd). Co to mówi o poziomie krakowskich szkół?

- Te dane są bardzo niepokojące. Świadczą o tym, że w tych szkołach uczniowie marnują swój potencjał, mają gorsze wyniki, niż wtedy, kiedy do szkoły przyszli. Dla nas to sygnał, że trzeba w nich wprowadzić programy naprawcze. Jestem w trakcie rozmów z dyrektorami szkół, które mają najsłabsze ewd.

- Czy wyniki edukacyjnej wartości dodanej zostaną przez magistrat upowszechnione, znajdą się na stronie internetowej?

- Na razie czekamy na opinię prawną w tej sprawie. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej rodziców miało do tych danych dostęp. To może być także impuls dla szkół, aby się zmienić. Te dane, które zostały ostatnio przekazane przez Instytut Badań Edukacyjnych, są znacznie bardziej czytelne niż dane zamieszczane na stronie internetowej poświęconej edukacyjnej wartości dodanej. Poprzednie wykresy z łatwością odczytywali statystycy i matematycy, ale dla rodziców było to bardzo trudne zadanie.
1 3 4 »
46

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nie polecam

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Łysy Boro (gość)  •

Witam ,bardzo serdecznie Złodzieje z Wiejskiej ,nie polecam gimbazjum nr.8 w B-B.Dobra narazie wypierdalam

odpowiedzi (0)

skomentuj

wał ojciec

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rudy grabcio (gość)  •

gim 7 im. wał ojciec

odpowiedzi (0)

skomentuj

lipa

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nwm (gość)  •

moje gim prze lipa grzesiek cipa wał ojciec

odpowiedzi (0)

skomentuj

gimnazjum w chrząszczygrzeworzycach

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

andrzej trynkiewicz (gość)  •

najbardziej marnuje się w mojej szkole tam nic nie uczą tylko olewają a w sali wisi portret franka dolasa

odpowiedzi (0)

skomentuj

gimnazjuw w józefinie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marian chodubski (gość)  •

w mojej szkole uczeń się marnuje jest taki wyścig szczurów jak w staszicu (nowowiejska) nam dużo zadają i strasznie się męczymy i tylko stres przemęczenie i nerwy

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gimnazjum Kurdwanów

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matka (gość)  •

Ostrzegam przed Gimnazjum Kraków ul. Bujaka na Kurdwanowie. Nauczyciele olewaja , nie przychodza do szkoły na zwolnieniach siedzą chyba wiecej niż ucza. Paranoja

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gim 2

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczennica (gość)  •

Zdecydowanie polecam, polecam i jeszcze raz polecam, nie zamieniłabym tej szkoły na żadną inną, niesamowita, ciepła atmosfera, świetni nauczyciele (co najbardziej mnie zaskoczyło - po prostu widać, że to naprawdę nauczyciele Z PASJĄ i potrafią naprawdę zaciekawić przedmiotem!), poza tym bardzo miła pani dyrektor jak i cała kadra, co prawda trzeba się uczyć, ale z drugiej strony ta szkoła genialnie przygotowuje do egzaminu gimnazjalnego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gim nr 16 to porażka

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Edmund (gość)  •

To szkoła z tych gdzie problemy uczniów są zamiatane pod dywan. Grono pedagogiczne ma rozdwojenie jaźni w zależności od tego przed kim odpowiada. Liczy się tylko prestiż i dobre imię szkoły. A całe zaplecze: alkohol, narkotyki i sex wśród nieletnich jakby nie istniały w tej szkole. Odradzam na 100% Nawet najlepsze dziecko stoczy się w tej szkole.

odpowiedzi (0)

skomentuj

społeczne gimnazjum nr 4

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ola (gość)  •

bardzo polecam tą szkołę, nauczyciele bardzo mili,świetna atmosfera, poziom języków bardzo wysoki

odpowiedzi (0)

skomentuj

Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savio w Krakowie

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Nie polecam . Najgorsze gimnazjum.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »