Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Ceny taksówek nie spadną. Przynajmniej w Krakowie

Ceny taksówek nie spadną. Przynajmniej w Krakowie

AGNIESZKA MAJ Dziennik Polski 24

Ustawa o deregulacji zawodów przygotowana przez byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina znosi obowiązek egzaminów dla taksówkarzy. Ma to doprowadzić do zwiększenia konkurencji na rynku taksówkarskim, a w rezultacie do obniżenia cen za przejazdy. Jednak w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą lokalne władze.

W Krakowie prezydent chce utrzymać egzaminy dla taksówkarzy FOT. ANDRZEJ BANAŚ

PRAWO. Sympatycy Jarosław Gowina protestują przeciwko egzaminowi dla taksówkarzy, gdyż blokuje on dostęp do tanich usług. Pozostaje pytanie, czy niska cena zagwarantuje dobrą jakość.

W Krakowie prezydent Jacek Majchrowski chce utrzymać szkolenia i egzaminy dla taksówkarzy.
- W ten sposób zadbamyo jakość tych usług - tłumaczy Wiesław Szanduła z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta.

Jego zdaniem egzaminy i szkolenia są potrzebne, ponieważ bez nich po ulicach będą jeździć taksówkarze, którzy nie znają topografii miasta. - GPS nie wystarczy, ponieważ nie pozwala zorientować się, gdzie jest strefa ograniczonego ruchu albo w którym miejscu trwają remonty lub tworzą się korki - mówi Wiesław Szanduła.

Na jutrzejszej sesji radni mają przegłosować uchwałę, zgodnie z którą egzaminy na taksówkarzy w dalszym ciągu będą się w Krakowie odbywały. Przeciwko temu protestują jednak zwolennicy Jarosława Gowina. - Uchwalenie tych przepisów leży wyłącznie w interesie taksówkarzy i jest sprzeczne z interesem tysięcy mieszkańców, chcących płacić mniej - uważa Stanisław Tysz-ka, doradca Gowina i jeden z autorów ustawy otwierającej dostęp do zawodów. W ramach akcji protestacyjnej sympatycy byłego ministra uruchomili specjalną stronę internetową, za pośrednictwem której można wysyłać krakowskim radnym swoje opinie w sprawie uchwały (www. deregulacja.1godzina.pl).

Zdaniem Krzysztofa Mazura, krakowskiego koordynatora akcji, projekt uchwały prezydenta Majchrowskiego doprowadzi do tego, że mniej młodych ludzi będzie mogło znaleźć w Krakowie pracę taksówkarza. - Jeśli rządzący Krakowem chcą utrzymać ograniczony dostęp do tego zawodu, powinni najpierw zapytać mieszkańców, co o tym myślą - uważa Krzysztof Mazur. Jutro przeciwnicy uchwały mają zamiar przyjść na sesję Rady Miasta i przekonać radnych do swoich argumentów.

Kraków jest piewszym z miast Małopolski, w którym uregulowana zostanie kwestia egzaminów. W Tarnowie nie ma jeszcze takiej propozycji, a Nowy Sącz jest za mały (ma poniżej 100 tys. mieszkańców), dlatego tam zakaz egzaminów zostanie wprowadzony automatycznie. Nowe regulacje mają obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Krakowscy radni jeszcze nie zdecydowali, jak będą głosować. - Musimy się nad tym zastanowić - mówi Grzegorz Stawowy, szef klubu PO, który ma większość w Radzie Miasta. Roczne wpływy do budżetu miasta z egzaminów wynoszą 224 tys. zł w Krakowie . Dla taksówkarzy opłata za szkolenie wynosi 420 zł, za egzamin - 280 zł.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.