Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Pierwsze małopolskie samorządy ujawniają, komu i za co płacą

Pierwsze małopolskie samorządy ujawniają, komu i za co płacą

Polacy nie wiedzą, komu i ile lokalni włodarze płacą za zamawiane poza przetargami towary i usługi. Chociaż chodzi o grube miliony, informacje na ten temat są niedostępne lub trudno dostępne, co - zdaniem ekspertów zajmujących się jawnością i przejrzystością władzy - może prowadzić do marnotrawstwa publicznych pieniędzy i korupcji.

Fot. Archiwum

AKCJA "DZIENNIKA POLSKIEGO". 19 gmin i powiatów w regionie odpowiedziało na nasz apel. Opublikują wszystkie zawierane umowy. Kolejne o tym myślą. - To rewolucja - cieszą się eksperci.

- Wskazują na to wyraźnie raporty NIK i CBA - podkreśla prawnik Krzysztof Izdebski, ekspert sieci Watchdog Polska, zachęcającej obywateli do kontrolowania władzy.
- Tam, gdzie ludzie nie interesują się, z kim i na jakie kwoty władza zawiera umowy, powstaje pokusa zakupu towarów i usług od "swoich", po zawyżonych cenach. Potem brakuje środków na rzeczy ważne dla mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Władza ujawnia, komu płaci - cd. >>
Na Słowacji, gdzie ustawowo nakazano publikację danych o umowach, gospodarowanie publicznym groszem zdecydowanie się poprawiło. W Polsce prawo nie wymaga od władz ogłaszania danych o umowach zawartych przez samorządy i podległe im jednostki z osobami prywatnymi lub firmami. Na internetowych stronach urzędów, w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), samorządy muszą jedynie ujawniać informacje o umowach zawartych w wyniku przetargów. Tymczasem poza przetargami codziennie zawiera się w Polsce dziesiątki tysięcy umów! Jak wyjaśnia prezydent Jacek Majchrowski, w Krakowie sama tylko gmina zawarła od początku roku ponad 3,1 tys. kontraktów na przeróżne kwoty.


W powiecie krakowskim było takich umów 167, w powiecie wadowickim 515, gmina Zawoja tylko w ostatnim tygodniu lipca zawarła ich kilkanaście, na kwoty od 240 zł (dla pewnej pani - za informowanie mieszkańców o ustawie śmieciowej) do 246 tys. zł (za "remont dróg dojazdowych do gruntów rolnych").

"Jeden ujawnia, a inny twierdzi, że się nie da" - przeczytaj komentarz autora >>
Każdy może sprawdzić, komu i za co płacą samorządy w Zawoi oraz Gręboszowie, a także w powiecie krakowskim i wadowickim, bo ich władze - jako pierwsze w Polsce! - odpowiedziały "TAK" na apel "Dziennika Polskiego" o dobrowolne publikowanie w internecie aktualizowanych na bieżąco rejestrów wszystkich umów. Apel ten, w ramach obywatelskiej akcji "Komu płaci władza", wysłaliśmy w czerwcu do wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów w Małopolsce. Zaproponowaliśmy, by w rejestrach znalazły się wszystkie umowy zawierane przez urzędy i ich jednostki organizacyjne (np. szkoły, zakłady usług komunalnych itp.).


Według naszego apelu rejestr powinien zawierać: datę zawarcia umowy, okres jej obowiązywania, nazwę podmiotu samorządowego, który zawarł umowę wraz z imieniem i nazwiskiem reprezentującej go osoby, nazwę podmiotu (imię i nazwisko), z którym zawarto umowę, przedmiot umowy oraz jej wartość. Najlepszym miejscem na publikację rejestru jest prowadzona obowiązkowo przez każdy urząd internetowa strona Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Dane o umowach byłyby dostępne bez ograniczeń.


W ciągu miesiąca (tyle ustawowo ma urząd na odpowiedź) odpisało nam 77 ze 182 małopolskich samorządów. Dwa kolejne odpowiedziały po terminie, a starostwo w Dąbrowie Tarnowskiej zarejestrowało apel 26 czerwca (we wtorek w południe) z informacją, że odpowie "w godzinach pracy urzędu". Odpowiedzi brak, co sugeruje, że od tego czasu starostwo nie pracuje... Wyborców zignorowały też samorządy, które w ogóle nie zareagowały na apel.
1 3 4 5 ... 7 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zazdrosna o wójta (gość)  •

A co na to" najbiedniejsza i wzorowa gmina Gołcza i jej najlepiej opłacany Pasterz" Czyżby zakrył głowę otrzymanym kapeluszem???????????

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podatnik (gość)  •

tam gdzie pisza nie nalezy przeprowadzic kontrole.
Wojt Gminy Bochnia Jerzy Lysy tez pisze nie proponuje ujawnic do publicznej wiadomosci wyniki kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kibic (gość)  •

Wszyscy którzy są na "nie", mają powody( prawdopodobne przekręty)do niepublikowania wykazów umów i zleceń i tam skierowałbym kontrole.

odpowiedzi (0)

skomentuj