Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Chrześcijanin sukcesu? Dlaczego nie.

Chrześcijanin sukcesu? Dlaczego nie.

Wobec tylu rażących nierówności i podziałów wiele się dyskutuje dzisiaj o równości. Warto przypomnieć, że Jezus opowiada nam o człowieku, który nie traktował swoich sług równo, gdyż widział, że nie wszyscy byli jednakowo zdolni. Każdy więc otrzymał ilość talentów proporcjonalnie do swoich możliwości. Ale też nie żądano od nich równego zysku. Każdy miał zyskać proporcjonalnie do tego, co dostał.

O. Leon Knabit: SŁOWO NA NIEDZIELĘ

Są ludzie, którzy, gdy mają niewiele, tracą ducha i nie robią nic. I wtedy grzebią swoje szanse doszczętnie. Ale przecież i w szkole, która się wkrótce zaczyna, nie daje się trudnych zadań do rozwiązania słabym uczniom. A my wciąż jesteśmy w szkole służby Pańskiej. Dziękujmy więc, jeśli jesteśmy bogato wyposażeni w dary umysłu, a może i dobrze sytuowani materialnie, ale nie spoczywajmy na laurach.

Pomnażajmy z zapałem to, co mamy, dla dobra własnego i innych. A ci słabiej wyposażeni niech nie tracą ducha. Choćby ludzie tego nie rozumieli, Bóg nie będzie od nich wymagał ponad ich siły i możliwości. Zaufajmy Mu.

Narzuca się tu też myśl, że bogacenie się utrudnia osiągnięcie królestwa niebieskiego. Z pewnością tak, ale nie można uogólniać. Nie można żądać, by chrześcijanin żyjący w świecie, robiący interesy, nie mógł być człowiekiem sukcesu. Może i powinien. Są ludzie biznesu, którzy będąc bogatymi i obracając wielkimi pieniędzmi, nie ukradli pierwszego miliona i nie chcą kraść następnych.

Prawo Chrystusa i dobro drugiego człowieka da się pogodzić z dążeniem do sukcesu i zysku. Oczywiście to się nie uda, gdy się działa w pojedynkę. Trzeba zgromadzić podobnych sobie. A jeśli przez to nie zyskuje się tyle, ile by się dało zarobić nieuczciwie, nie lękajmy się. Pan Jezus w swej wspaniałomyślności nie da się prześcignąć.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się