Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Sztuka Sławomira Mrożka trafi na scenę Teatru Telewizji

Sztuka Sławomira Mrożka trafi na scenę Teatru Telewizji

TEATR. TVP zamierza zarejestrować telewizyjną wersję spektaklu Sławomira Mrożka "Miłość na Krymie" w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Sławomir Mrożek Fot. Anna Kaczmarz

Juliusz Braun, prezes TVP, ujawnił, że już w tej sprawie skontaktował się z Janem Englertem, dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie, w którym wystawiana jest ta sztuka.

- Traktuję tę sprawę jak zobowiązanie wobec wybitnych przedstawicieli polskiej kultury.
Niezwłocznie zajmiemy się przygotowaniami - twierdzi prezes Braun.

Jerzy Jarocki był jednym z pierwszych reżyserów sięgających po teksty Mrożka ("Policja", 1958). Często też - z woli autora - realizował prapremiery jego utworów: "Rzeźni" (1975), "Pieszo" (1981), "Terapii grupowej tylko dla panów" (1984). W sumie wyreżyserował dziesięć przedstawień sztuk Mrożka (m.in. "Tango", 1965; "Garbus", 1975; "Historia PRL według Mrożka", 1998).

Na swoje trzecie przedstawienie w Teatrze Narodowym - po "Błądzeniu" i "Kosmosie" - Jarocki wybrał tekst, który dotychczas omijał. Sam autor mówił o sztuce: "Z całą pewnością nie powinien być to zagubiony Krym, czyli historia - ale pierwsze miejsce należy się miłości". Za jego zgodą Jarocki nieco dramat zmodyfikował. W obsadzie znaleźli się m.in. Jan Frycz, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Jolanta Fraszyńska i Małgorzata Kożuchowska.

Z pomysłem przeniesienia spektaklu "Miłość na Krymie" na deski Teatru Telewizji wystąpiła na łamach "Polityki" Janina Paradowska. Napisała, że jest to najlepszy sposób na złożenie hołdu "tym, którzy przez dziesięciolecia kształtowali naszą wyobraźnię, wrażliwość kulturalną, a także dystans do otaczającej nas rzeczywistości". Prezes Braun w liście do "Polityki" odniósł się pozytywnie do pomysłu.

Łukasz Gazur
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się