Dziennik Polski -  Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Solary warte miliony

Solary warte miliony

W piątek wybrano wykonawcę inwestycji, na którą mieszkańcy dwóch gmin powiatu wielickiego czekają od 2010 roku (solarny projekt ma z różnych przyczyn już kilkuletni poślizg).

Na 1000 domach w gminach Niepołomice i Wieliczka zamontowane zostaną w tym roku "szwajcarskie" solary. Fot. archiwum

EKOLOGIA. We wrześniu ruszy montaż "szwajcarskich" kolektorów słonecznych na tysiącach domów w gminach Niepołomice i Wieliczka

Komisja oceniająca oferty uznała, że instalacją kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych powinno zająć się konsorcjum spółek Viessmann z Wrocławia (lider) oraz Wachelka Inergis z Częstochowy, które zaproponowało najkorzystniejszą cenę - ponad 57,1 mln.
zł.

Pieniądze te mają wystarczyć na zaopatrzenie w odnawialne źródła energii w sumie prawie 4000 domów w gminach Niepołomice i Wieliczka oraz Skawina i Miechów, które są partnerami projektu o łącznej wartości ok. 70 mln zł. Ekologiczna inwestycja będzie dotowana z Programu Szwajcarskiego, skąd liderujące projektowi Niepołomice, pozyskały ponad 45 mln zł dofinansowania.

- Jeśli pozostałe firmy uczestniczące w przetargu nie wniosą protestów, umowę z wykonawcą solarów podpiszemy na początku września - informuje burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Zaraz potem rozpocznie się równoległe podpisywanie umów z mieszkańcami, którzy zdeklarowali udział w solarnym projekcie, oraz montaż kolektorów słonecznych. Przed końcem tego roku w gminach Niepołomice i Wieliczka będzie ich zainstalowanych około 1000.

Dotacja "ze Szwajcarii" pokryje 70 proc. kosztów tego przedsięwzięcia, a brakujące pieniądze muszą wyłożyć mieszkańcy, chcący mieć odnawialne źródła energii. Przy podpisywaniu umowy z gminą każdy będzie musiał wpłacić 3240 zł (brutto), ale to nie wszystkie wydatki. Ceny za solary będą wynosić prawdopodobnie: 4,050 tys. zł (dla domów, gdzie przebywa stale nie więcej niż trzy osoby), 4,5 tys. zł (dla domów zamieszkiwanych przez 3-5 osób) i 5,4 tys. zł (dla budynków mających więcej niż 5 lokatorów). Brakujące pieniądze będą pobierane od mieszkańców na tydzień przed rozpoczęciem inwestycji na danych domach.

W najbliższych tygodniach powinny zostać rozstrzygnięte także dwa inne przetargi dotyczące ekologicznej inwestycji: na prowadzenie tematycznych szkoleń (będą one organizowane m.in. w placówkach oświatowych) oraz promocję solarnego projektu.

Dzięki dofinansowaniu z Programu Szwajcarskiego odnawialne źródła energii pojawią się również w kilkunastu budynkach użyteczności publicznej w gminach Niepołomice i Wieliczka. Konkurs ofert na wykonanie tej części inwestycji ma być ogłoszony jesienią tego roku.Zakończenie całości "szwajcarskiej" inwestycji ma nastąpić w grudniu 2015 roku.

wielicki@dziennik.krakow.pl
Reklama
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

solar (gość)  •

solar
Ciekawe jak kilka tygodni temu protest mogli wnieść, jesli przetrg rozstrzygnięto 23 sierpnia dopiero? Ponadto firma Watt, której przedstawiciel wypowida się w poleconym tekscie... w ogóle w przetrgu nie startowała, co można sprawdzić w wynikach przetrgów na stronie gminy niepołomice. Więc komuś chyba coś się pokręciło...

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Jeśli nie wniosą protestów...
Już od kilku tygodni wiadomo że wnieśli:

http://www.budinfo.pl/przetargi-w-polsce-to-fikcja-uniqueidjXNs7lB4Pu3t1qguoOwF2z4uxGPneMqp/

odpowiedzi (0)

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lolek (gość)  •

7000-8000 PLN.
Za te pieniadze mozna to sobie zrobic samemu prof4esionalnie i tak jak sie chce z kredytem z pewnego banku. Za drogo !!

skomentuj

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:)) (gość)  •

taaa, 7-8 tys I Z BANKU KOLEJNE 7-8 tys. to wtedy możesz sobie montować te tanie solary :)))

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama